MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa prezentująca 20 tys. lat dziejów człowieka na ziemi jarosławskiej

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Nowa wystawa stała pt. „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, 23 bm.
Nowa wystawa stała pt. „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, 23 bm. PAP/Darek Delmanowicz
Nowa wystawa stała w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich ukazuje historię człowieka na ziemi jarosławskiej od schyłkowej epoki lodowcowej do późnego średniowiecza. Ekspozycję, zawierającą ponad 700 eksponatów, można oglądać od niedzieli.

Fascynujący świat pradziejów regionu

Wystawa zatytułowana „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” opowiada o historii regionu od czasów łowców reniferów, około 20 tysięcy lat temu, aż do końca XV wieku. Kuratorka wystawy, dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, zapewnia, że ekspozycja to niezwykła okazja do podróży w czasie i odkrycia fascynujących pradziejów okolic Jarosławia, Pruchnika i Radymna.

Znaczenie ziemi jarosławskiej

Drugi z kuratorów, dr Marcin Burghardt, przypomina, że ziemia jarosławska, położona w obrębie naturalnych szlaków komunikacyjnych, od tysięcy lat była miejscem krzyżowania się wpływów i kultur. Tytuł wystawy „Na pograniczu” nawiązuje do tego unikalnego charakteru regionu.

Jeden z kuratorów ekspozycji Marcin Burghardt podczas tzw. oprowadzenia kuratorskiego po nowej wystawie stałej pt. „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, 23 bm. PAP/Darek Delmanowicz

Unikalne znaleziska archeologiczne

Na wystawie zaprezentowano niezwykłe znaleziska archeologiczne, które w wielu przypadkach nie mają swojego odpowiednika w pozostałej części Polski. Ekspozycja ukazuje m.in. najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w Polsce południowo-wschodniej oraz rekonstrukcję stroju i wyposażenia scytyjskiego wojownika z okolic Chotyńca koło Jarosławia.

Odkrycia ostatnich 20 lat

Dr Sieradzka-Burghardt i dr Burghardt podkreślają, że na stworzenie wystawy wpłynęły odkrycia archeologiczne dokonane w ostatnich 20 latach, które niejednokrotnie wymagały nowego spojrzenia na historię regionu, a nawet całej Europy środkowo-wschodniej. Ekspozycja przedstawia bogactwo ludów zamieszkujących te ziemie oraz ich unikalne cechy.

Nowa wystawa stała pt. „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, 23 bm.PAP/Darek Delmanowicz

Partnerzy i katalog wystawy

Prezentowane zabytki pochodzą z kolekcji Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz z innych instytucji, takich jak Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawie towarzyszy obszerny katalog, który pełni również funkcję przewodnika po najstarszych dziejach regionu.

Nowa jakość w jarosławskim muzeum

Dyrektor muzeum, Konrad Sawiński, zaznacza, że jest to pierwsza w historii jarosławskiego muzeum wystawa stała, która w tak kompleksowy sposób prezentuje pradzieje i średniowiecze regionu. Prace nad wystawą trwały dwa lata i kosztowały ponad 250 tys. zł, a projekt został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto