Pierwszy burmistrz Kańczugi w Niepodległej Polsce. Warsztaty historyczne i odsłonięcie tablicy [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz
Klaudia Oronowicz
Czytelnik, Mirek Hajnosz
Udostępnij:
Stowarzyszenie Instytut Historii Miasta Kańczugi zorganizowało w tym miesiącu warsztaty historyczne i uroczystości odsłonięcia tablicy nagrobnej pierwszego burmistrza Kańczugi po odzyskaniu niepodległości – Franciszka Gembarzewskiego. To było wielkie, historyczne wydarzenie dla mieszkańców Kańczugi.

14 listopada, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Kańczudze odbyła się Msza święta w intencji św. pamięci burmistrza Gembarzewskiego i jego rodziny, następnie uroczystości związane z odsłonięciem tablicy nagrobnej odbyły się na cmentarzu parafialnym.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia wiceprezes stowarzyszenia Instytut Historii Miasta Kańczugi pani Marii Kędzior, która przedstawiła zebranym sylwetkę burmistrza.

Franciszek Gembarzewski - Pierwszy Burmistrz Kańczugi w Niepodległej Polsce (1919-1922)

Podczas swojego urzędowania, reprezentował miasto między innymi w Kole Polskiego Zjednoczenia Mieszczan, które w drodze rezolucji opiniowało przyłączenie ziemi rzeszowskiej do województwa lwowskiego. Był częścią pokolenia, które odbudowywało struktury samorządu polskiego po 123 latach zaborów.

- Franciszek Gembarzewski zapisał się na kartach historii miasta także poprzez swoją działalność społeczną oraz ekonomiczną. Był wspomożycielem Kańczuckiego Towarzystwa dla Wyrobów Druciarskich oraz Kańczuckiego Towarzystwa Zaliczkowego, które ułatwiało dostęp mieszczan do kredytów – mówiła podczas uroczystości Maria Kędzior z Instytutu Historii Miasta Kańczugi.

Poświęcenia tablicy nagrobnej dokonał ks. dziekan prałat dr Wojciech Pac, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, który nawiązał do wartości jaką jest świadectwo pamięci. Po czym głos zabrał starosta przeworski Bogusław Urban oraz złożył okolicznościowy wieniec na nagrobku pierwszego burmistrza Kańczugi w wolnej Polsce. Po nim znicze złożyli wiceprzewodniczący rady miejskiej w Kańczudze - Marcin Buczek wraz z dziećmi, radna rady miejskiej Anna Siewierska, Radny Marek Dyrkacz i Przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe - Mirosław Hajnosz, a także przedstawiciele Instytutu Historii. W uroczystości uczestniczyli również licznie zgromadzeni mieszkańcy, a także Rycerze Kolumba oraz delegacje ze stowarzyszeń - Tradycyjna Zagroda oraz Centrum Rozwoju i Promocji Wsi Rączyna.

Wokalistka Aleksandra Wajda wykonała wzruszający utwór „Zdumienie” - cyt. „iż sedno w tym że sens ma życie”…

Warsztaty historyczne

Natomiast 6 listopada odbyły się organizowane przez Instytut warsztaty historyczno-patriotyczne, w których udział wzięła młodzież szkolna.

Sierż. Michał Florek z 29 Pułku Strzelców Kaniowskich - uczestnik wojny o niepodległość (1918-1921)

Zebrani goście, szczególnie ciekawego wykładu wysłuchali od żołnierza 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej Mateusza Kaczmarzyka, który opowiedział zgromadzonym życiową historię swojego dziadka Michała Florka, który urodził się w 1899 r. w Żuklinie gmina Kańczuga w zaborze austriackim. W wieku niespełna 17 lat został wcielony do 90. pułku piechoty austriackiej i wysłany na front rosyjski, gdzie walczył przeciwko zaborcom rosyjskim. Następnie wstąpił do Wojska Polskiego 1920 r. i został zawodowym podoficerem. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920r. W okresie międzywojennym służył w Sztabie Generalnym WP w Warszawie a następnie w 25. Pułku Artylerii Lekkiej W Ostrowie Wielkopolskim.

- Po rozpoczęciu II wojny światowej od początku zaangażował się w prace konspiracyjną i 20 lipca 1941r. został zaprzysiężony jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, placówka o kryptonimie „KAZIMIERZ” w Kańczudze Obwód Przeworski. Posługiwał się pseudonimami: „OSTROWSKI i FRANT”. Miał stopień starszego sierżanta i pełnił funkcję dowódcy plutonu – opowiadał wnuk st. sierż. Florka.

Pan Kaczmarzyk udostępnił również słuchaczom rodzinne pamiątki. Następnie, interaktywny wykład pt. „Kręte drogi do niepodległości” poprowadził Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli Pan Mariusz Potasz. Zarówno wykład, jak i konkurs historyczny cieszyły się dużym zaangażowaniem młodzieży. Za swoje zaangażowanie i wiedzę nagrody otrzymały uczennice Anna Rybacka i Julia Pilch.

Grant finansowany na to zadanie przekazał zarząd powiatu przeworskiego, zgodnie ze złożonym wnioskiem i określonymi we wniosku zadaniami.

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie