MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu pracuje 17 712 obcokrajowców zgłoszonych do ZUS. Często z odległych krajów

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na Podkarpaciu pracuje 17 712 obcokrajowców zgłoszonych do ZUS.
Na Podkarpaciu pracuje 17 712 obcokrajowców zgłoszonych do ZUS. ZUS
17 712 obcokrajowców zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pracuje w naszym regionie. To niekiedy obywatele tak odległych krajów jak Argentyna, Australia, Brazylia, Filipiny czy Kenia.

Ponad 17,7 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie podkarpackim, zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS.

- W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Z porównania danych z końca 2020 roku wynika, że w województwie podkarpackim w ciągu prawie trzech lat przybyło ponad 4,7 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12 933 osób), a od końca 2021 – ponad 2,7 tys. (31.12.2021 – 15 tys. osób).

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy, od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Z 17,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 14 091 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby ponad 600 prowadzi własną działalność gospodarczą. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy Po Ukraińcach największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji i Turcji.

- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna, budowlana, informatyczna. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Wzrasta także liczba obcokrajowców prowadzących u nas działalność gospodarczą, to już niemal 1 tys. osób. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy – dodaje rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu pracuje 17 712 obcokrajowców zgłoszonych do ZUS. Często z odległych krajów - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto