MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

30-lecie 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Defilada i piknik dla mieszkańców [WIDEO, ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Wideo
od 16 lat
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu obchodzi jubileusz. Formacja funkcjonuje już od 30 lat! Z tej okazji na jarosławskim Rynku odbył się piknik dla mieszkańców.

22 czerwca swoje święto obchodził 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza. Wydarzenia poprzedziła uroczysta msza św. w Kolegiacie Jarosławskiej, następnie na rynku miał miejsce uroczysty apel z okazji 30-lecia istnienia tej formacji.

- Świętujemy 30-lecie powstania i funkcjonowania dywizjonu w Jarosławiu. W środę odbyła się konferencja historyczna na temat Garnizonu Jarosław, którego powstanie datowane jest na rok 1869. Był to jeden z czterech największych garnizonów na Podkarpaciu, w ówczesnej Galicji pod zaborem Austro-węgierskim. Dziś z kolei świętujemy 30-lecie funkcjonowania Artylerii Samobieżnej w lokalnej społeczności, na co dzień wspierającą ludność zarówno w czasie pokoju, jak i sytuacji kryzysowych - mówi ppłk Wojciech Drapała, dowódca 14. Dywizjonu artylerii samobieżnej  im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza.

Atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była defilada oraz piknik z pokazem sprzętu wojskowego. Można było zobaczyć: wóz dowódczo-sztabowy, Armatohaubica K9, armatohaubica Krab. Podczas uroczystości wyróżniono tych, którzy włożyli mnóstwo pracy na rzecz dywizjonu. Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch przyznał również statuetkę dla 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, którą odebrał dowódca ppłk Wojciech Drapała. Statuetka z wizerunkiem patrona miasta, błogosławionego ojca Michała Czartoryskiego jest autorstwa wybitnego artysty - Stanisława Lenara.

- Jest ona wyrazem najwyższego uznania i formą podziękowania za działalność na rzecz miasta i jego mieszkańców. To ważny moment i uroczysta chwila, która zapisze się w historii Jarosławia - mówił burmistrz wręczając statuetkę dowódcy.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: dowódcy wraz ze starszymi podoficerami dowództw batalionów i dywizjonów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, lokalni parlamentarzyści, burmistrz Waldemar Paluch, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, mieszkańcy Jarosławia i rodziny żołnierzy.

14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej utworzony został w oparciu o Zarządzenie Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Nr 056 z dnia 24.06.1993r. oraz Zarządzenie Dowódcy Krakowskiego Okręgu Wojskowego Nr 053 z dnia 26.07.1993 r. Od początku roku 1995 dywizjon był podporządkowany 14 Brygadzie Pancernej im. Jana Karola Chodkiewicza z Przemyśla. Po rozwiązaniu brygady, dywizjon przeszedł w struktury 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i pod nią obecnie podlega. Sztandar został ufundowany przez społeczeństwo miast Jarosławia i Radymna. Uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru odbyła się w dniu 15.08.1997 r. Święto Dywizjonu obchodzone jest w dniu 25 czerwca w dniu urodzin patrona dywizjonu gen. bryg. Wacława WIECZORKIWEWICZA. 10 sierpnia 2009 ustalono patrona jednostki. Od tej chwili 14 dywizjon artylerii samobieżnej nosi z dumą imię gen. bryg. Wacława WIECZORKIWEICZA - dowódcy 24 Dywizji Piechoty.

W historii dywizjonu jego dowódcami byli:

  • ppłk dypl. Jan PACUŁA
  • mjr dypl. Wiesław SANOWSKI
  • kpt. dypl. Krzysztof BŁAŻOWSKI
  • ppłk dypl. Kazimierz PIOTROWICZ
  • ppłk dypl. Robert MATYSEK
  • ppłk mgr inż. Ryszard SUGALSKI
  • ppłk mgr inż. Dariusz SŁOTA
  • ppłk Janusz NIEDŹWIEDŹ

Obecnie obowiązki dowódcy dywizjonu pełni pan ppłk Wojciech DRAPAŁA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 30-lecie 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Defilada i piknik dla mieszkańców [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto