MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Efektowna i z rozmachem. Rekonstrukcja historyczna Powstania Styczniowego w Medyce [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rekonstrukcja Powstania Styczniowego w Medyce.
Rekonstrukcja Powstania Styczniowego w Medyce. GCK w Medyce
Fantastyczne, perfekcyjnie przygotowane widowisko "Medyckie ślady Powstania Styczniowego 1863-2023" zgromadziło sporą publiczność. Oprócz pracowicie odtworzonych strojów z epoki i przedstawionych wydarzeń można było wysłuchać prelekcji historycznych, posłuchać pieśni patriotycznych i posilić się potrwa kuchni powstańczej.

- Lekcja żywej historii podana na tacy dla naszych mieszkańców. Kto był, ten widział piękne wydarzenie. Kto nie był, niech żałuje - twierdzi Gminne Centrum Kulturalne w Medyce.

Świetnie odwzorowane stroje, muzyka, atmosfera, scenariusz i inscenizacja przeniosła widzów do czasów, kiedy nasi przodkowie walczyli o wolność w Powstaniu Styczniowym. Scenografia i kostiumy stanowiły niezwykle ważny element. Oddawały one zarówno bogactwo polskiej szlachty, jak i prostotę i ubóstwo chłopskiego życia. To wszystko razem stworzyło wspaniałą oprawę wizualną, która wzmocniła dramatyzm i autentyczność rekonstrukcji.

- Można było skosztować pysznej strawy z kotła przygotowanej przez Panie z Koła Gospodyń oraz posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu naszej Orkiestry Dętej. Dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Medyckiej za organizację tego wyjątkowego widowiska historycznego, w którego przygotowanie, włożyli wiele wysiłku z naszą małą pomocą - dodaje GCK w Medyce.

Program wydarzenia był bogaty. Można było obejrzeć wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu, która otworzył Tomasz zając z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Pisarz, historyk i kolekcjoner Janusz Jarkowski wygłosił prelekcję "Szable Powstania Styczniowego", Bartosz Jakubowski mówił o "Medyka Pawlikowskich jako ośrodek konspiracji w czasie Powstania Styczniowego". Tomasz Bordzań i grupa popularyzatorów historii z Biłgoraja przedstawili "Pokaz ubiorów oraz wyposażenia zbrojnego powstańców styczniowych". Wieczorem odbył się 19:30 koncert "Pieśni z dawna dawnego".

Można było zwiedzić obóz powstańców styczniowych i obóz żołnierzy carskiej Rosji. Odbył się pokaz uzbrojenia, ubioru, odlewania amunicji, zdjęcia z rekonstruktorami, kowalstwa artystycznego i przekiwania kos, prezentacja szabli oraz mleczy dla dzieci i dorosłych z możliwością walki sportowej. Ponadto pokaz łuków i możliwość oddania strzałów do tarczy - dla dzieci i dorosłych, rzemiosła skórzanego z możliwością zakupu. Ponadto poczęstunek kuchni powstańczej dla wszystkich (Koło Gospodyń z Medykl wraz z sołtysem).

Rekonstrukcja Powstania Styczniowego w Medyce.
Rekonstrukcja Powstania Styczniowego w Medyce. GCK w Medyce

Organizatorem dwudniowego wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Medyckiej. Przedstawienie plenerowe "Medyka,
rok 1863" z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Damy I Huzary z Przemyśla oraz grupy rekonstrukcji historycznej (GRH) Oddział Borelowskiego". Rekonstrukcja bitwy "Na Sowlej Górze koło Batorza" z udziałem rekonstruktorów (GRH) "Bellum" Rzeszów, Grupa Biłgoraj 1863, (GRH) Oddział Borelowskiego" Medyka. Koncert pleśni patriotycznych Orkiestry Dętej z Medykl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Efektowna i z rozmachem. Rekonstrukcja historyczna Powstania Styczniowego w Medyce [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto