MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nakręcili film o zburzeniu Jasła. Premiera w marcu. Zobacz zwiastun! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Sceny kręcono w Jaśle, m.in. przy Pałacu Sroczyńskich
Sceny kręcono w Jaśle, m.in. przy Pałacu Sroczyńskich Agencja Filmowa i Reklamowa Trznadel Media
"Jasło 44" to tytuł dokumentu filmowego, którego premiera odbędzie się za kilka tygodni. Zwiastun produkcji o zagładzie podkarpackiego miasta podczas II wojny światowej został już zaprezentowany.

Film powstał w ramach kooperacji Muzeum Regionalnego w Jaśle i krośnieńskiej Agencji Filmowej i Reklamowej Trznadel Media – w związku z nadchodzącą 80. rocznicą wydarzeń, w następstwie których miasto nad Wisłoką, Ropą i Jasiołką zostało zrównane z ziemią.

- Postanowiliśmy wnikliwie przyjrzeć się tej sprawie i odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną tragedii Jasła, zburzonego w 1944 roku. Zbieg okoliczności, zemsta, a może szaleństwo? - mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu, jaślanin.

Twórcy filmu sporą jego część poświęcili Walterowi Gentzowi, staroście jasielskiemu w latach, kiedy Jasło było okupowane przez Niemców. To właśnie Niemcowi przypisuje się odpowiedzialność za wysiedlenie i spalenie 15-tysięcznego wówczas miasta.

Premiera filmu odbędzie się w piątek 15 marca w Jasielskim Domu Kultury.

- Zainauguruje obchody rocznicowe zburzenia Jasła. W obecnych czasach film jest jedną z najlepszych form dotarcia do odbiorcy, zwłaszcza młodego oraz zainteresowania go historią Jasła - podkreśla Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle i producent filmu.

Początek premierowego seansu o godzinie 18. Wstęp wolny.

Zwiastun filmu można obejrzeć poniżej.

W dokumencie wypowiedzieli się liczni eksperci, m.in. prof. Stanisław Waltoś, prof. Andrzej Olejko, dr Piotr Szopa, a także żyjący jeszcze świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed ośmiu dziesięcioleci. Są również sceny fabularyzowane. Wystąpili w nich aktorzy Adam Mężyk oraz Paweł Gładyś z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a także rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division (wcielili się w stacjonujących w Jaśle żołnierzy Wehrmachtu) oraz statyści - mieszkańcy Jasła.

- Zdjęcia kręcone były w Jaśle i Pilźnie. Wybór lokacji filmowych był przemyślany. Wywiady z ekspertami i świadkami nagrywaliśmy w Jaśle oraz w Krakowie - relacjonuje Piotr Trznadel, operator filmowy, autor zdjęć do filmu "Jasło 44".

W filmie "Jasło 44" będzie można zobaczyć wiele niepublikowanych dotąd zdjęć stolicy powiatu jasielskiego, pochodzących m.in. z prywatnych zbiorów. Na potrzeby prezentacji w dokumencie fotografie zostały poddane koloryzacji, co - jak zauważają twórcy produkcji - "jeszcze bardziej pozwala oddać klimat tamtych czasów".

Realizacja filmu - objętego patronatem medialnym Gazety Codziennej Nowiny i portalu Nowiny24.pl - została dofinansowana przez Podkarpacką Komisję Filmową z funduszy Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego, jak również samorządów Jasła, gmin Kołaczyce, Brzyska, Tarnowiec, Dębowiec, Osiek Jasielski, Skołyszyn oraz firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców.

Historia zagłady Jasła to jedna z najczarniejszych kart kalendarium II wojny światowej na ziemiach polskich. Nim Niemcy przystąpili do obrócenia miasta w pył, we wrześniu 1944 r. wysiedlili wszystkich mieszkańców i rozkradli pozostawiony przez nich dobytek. Wywieźli go do III Rzeszy w 1002 wagonach kolejowych. Później, przez trzy miesiące niszczyli Jasło, wysadzając i w powietrze i paląc budynek po budynku. Z 2 283 obiektów, w tym 1 250 mieszkalnych, ostało się – w miarę w całości – 39 domów, głównie w Ulaszowicach. Miasto fizycznie przestało istnieć. Mieszkańcy powoli zaczęli wracać do niego po przejściu frontu, w drugiej połowie stycznia 1945 roku. Widok, który zastali, mroził krew w żyłach. Zamieszkali w piwnicach, rozpoczynając ciężkie i pełne wyrzeczeń życie. Z determinacją przystąpili jednak do usuwania rumowisk i budowy wszystkiego na nowo, dzięki czemu Jasło przetrwało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nakręcili film o zburzeniu Jasła. Premiera w marcu. Zobacz zwiastun! [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto