Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosorożce włochate z ziemi jarosławskiej zostaną przebadane w ramach międzynarodowego projektu

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
W zbiorach jarosławskiego Muzeum znajduje się kilkadziesiąt różnych kości nosorożców włochatych - w tym aż dwie czaszki - znalezione w dolinie Sanu. Szczątki z okolic Jarosławia zostaną kompleksowo przebadane w ramach międzynarodowego projektu badawczego pt. "WOOLRHINOPOLI". Już w najbliższej przyszłości dowiemy się więcej o życiu tych fascynujących zwierząt.

Miały nawet dwa metry wysokości, pięć metrów długości, ważyły do 3,5 tony... i jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu można je było spotkać na ziemi jarosławskiej! Nosorożce włochate – bo o nich mowa – należą do najciekawszych przedstawicieli megafauny, jakie zamieszkiwały nasze tereny w epoce lodowcowej.

Kości ogromnych nosorożców od wieków znajdowane są w dolinie Sanu. Wiele z nich trafiło do zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Placówka przechowuje łącznie prawie 30 kości nosorożca, takich jak kości długie kończyn, kręgi, zęby, szczęki, oraz aż dwie prawie kompletne czaszki.

Już w najbliższej przyszłości dowiemy się więcej o życiu tych fascynujących zwierząt. Szczątki nosorożców z okolic Jarosławia zostaną kompleksowo przebadane w ramach międzynarodowego projektu badawczego pt. "WOOLRHINOPOLI", którego kierownikiem jest prof. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Grant przewiduje zebranie informacji o nosorożcach włochatych z terenu Polski i porównanie ich ze szczątkami z wybranych krajów Europy. Kości będą badane pod względem przynależności do określonego gatunku nosorożca, wieku śmierci, płci oraz zmian związanych z przebytymi chorobami lub urazami. Specjalistyczna analiza datowania radiowęglowego pozwoli odpowiedzieć na pytanie, kiedy dokładnie żyły te zwierzęta. Przewidywane są także badania DNA.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto