Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja historyczna „Serce w plecaku” na ulicach Jarosławia [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
We wczorajszej rekonstrukcji na ulicach Jarosławia udział wzięło 80 rekonstruktorów historycznych z grup z całej Polski, a także oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Tytuł „Serce w plecaku” nawiązuje do najpopularniejszej polskiej piosenki żołnierskiej, a której autor, Michał Zieliński, był związany z miastem nad Sanem.

Wydarzenie rozpoczęto od uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Adama Szala. Następnie uczestnicy przemaszerowali spod Pomnika Pamięci Narodowej przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu pod Gmach Sokoła na Placu Mickiewicza, gdzie rozpoczęła się rekonstrukcja. Na Placu Mickiewicza, ul. Grunwaldzkiej oraz ul. Słowackiego odgrywano poszczególne sceny, obejmujące lata 1914-1939. Po części upamiętniającej wydarzenia historyczne wszyscy udali się na Piknik Patriotyczny na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu.

Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia, wyjaśnia ideę tego przedsięwzięcia:

Realizacja projektu polegała na przeprowadzeniu działań upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pozwoliło to na przypomnienie "dróg do niepodległości" w jej regionalnym wymiarze, przywołując informacje o miejscach, wydarzeniach oraz ludziach, zarówno tych znanych, jaki i praktycznie już zapomnianych, którzy wywarli istotny wpływ na losy miasta, powiatu i kraju.

– Przypomnieliśmy bitwy o Lwów i Warszawę, ale również tradycje przedwojennego Garnizonu Jarosław i rok 1939 – tłumaczy Iwona Zelwach.

Drugim z działań projektu było stworzenie plenerowej wystawy, która przedstawiała dzieje Garnizonu Jarosław w latach 1918-1939, a także przybliżyła sylwetki osób z ziemi jarosławskiej, które wniosły znaczący wkład w odbudowę i rozwój niepodległej Rzeczypospolitej, czyli to wszystko co będzie kanwą planowanej rekonstrukcji.

- Wystawa eksponowana była na murze ogrodzeniowym jarosławskiego muzeum. Ponadto elektroniczna wersja wystawy udostępniona została na naszej stronie internetowej – mówi dyrektor jarosławskiego muzeum, Łukasz Zagrobelny.

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich jest jednym z trzech partnerów wydarzenia, obok Stowarzyszenia i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, na terenie którego odbył się piknik patriotyczny, podsumowujący rekonstrukcję.

Wydarzeniami towarzyszącymi rekonstrukcji było także odsłonięcie muralu poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii, zasłużonemu Polsce i zamordowanemu w Katyniu oraz Msza Św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala. Rekonstrukcja i wystawa, to olbrzymi wysiłek organizacyjny i finansowy.

– Nasz projekt wystartował w ogólnopolskim konkursie dotacyjnym Biura Programu „Niepodległa” i uzyskał akceptację. Co więcej finansowo i organizacyjnie wsparło nas również Starostwo Powiatowe w Jarosławiu – wyjaśnia Iwona Zelwach.

Prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” wspomina także pozostałych, którzy współpracują ze stowarzyszeniem, czyli m.in.: Garnizon Jarosław, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki ”Strzelec”, Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży H. i T. Zielińskich, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jarosławiu, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SPZOZ, a także Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Szarek”.

Swoim patronatem „Serce w plecaku” objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

– Od wielu lat, jako poseł a wcześniej starosta, wspieram patriotyczną działalność stowarzyszenia. Nie mogło więc zabraknąć mnie także i teraz – mówi poseł Tadeusz Chrzan.

– Rekonstrukcja obejmuje okres II Rzeczypospolitej, czyli lata rozkwitu Jarosławia i tego czasu, kiedy kształtowała się nasza tożsamość historyczna i patriotyczna, która pomogła przetrwać nam okupację niemiecką i czasy komunizmu. Dlatego to wydarzenie jest tak ważne dla naszej pamięci – dodaje poseł.

Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

Rekonstrukcja historyczna „Serce w plecaku” na ulicach Jaros...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto