Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Obchody w Jarosławiu [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
1 września mija 83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Mieszkańcy Jarosławia uczcili pamięć poległych Polaków w czasie wojny, dla których walka o Ojczyznę była najwyższą wartością.

83 lata temu rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii naszego narodu. 1 września 1939 roku, o godz. 4:45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej skierowany na polską placówkę. Westerplatte - Wojskowa Składnica Tranzytowa - na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zaczęła się bronić i walczyć o Polskę. Przez 7 dni bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Dziś o godzinie 4.45, pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Jarosławiu, zapalony został znicz jako wyraz pamięci wobec wszystkich poległych Polaków, dla których walka o Ojczyznę była najwyższą wartością. W porannej uroczystości udział wzięli mieszkańcy miasta i harcerze. Spotkanie zorganizował Pan Zbigniew Polit. Mieszkańcy uczcili pamięć poległych minutą ciszy oraz złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem. Włączono także syreny alarmowe, a pan Bogdan Sawa zagrał na trąbce. Przy okazji tego wydarzenia, harcerze z hufca ZHP Jarosław, złożyli przyrzeczenia harcerskie.

Warto zaznaczyć, iż Obywatelska Rada Kultury w Jarosławiu - ORKA, na czele z panem Zbigniewem Politem, już po raz czwarty od chwili uruchomienia przez nią znicza przy pomniku poświęconym ofiarom II wojny światowej w 2018 roku, wzięła udział w uroczystości i oddała hołd bohaterom.

O godzinie 12.00, również pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa, odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej zorganizowane przez burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha. Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu polskiego, po których gospodarz uroczystości zabrał głos.

Burmistrz Miasta Waldemar Paluch w swoim przemówieniu wspomniał, że należy pamiętać o przeszłości i wyciągać z niej naukę dla teraźniejszości, w której żyjemy. Przypomniał, że pokój wolność i demokracja nie zostały nam dane na zawsze.

- O te wartości musimy dbać każdego dnia, każdy z nas z osobna i wszyscy razem jako wspólnota. Nie wolno nam godzić się na przejawy ekstremizmu, nacjonalizmu i totalitaryzmu w żadnym zakątku świata. Bo wolność musi być zawsze lepsza od niewoli, demokracja od dyktatury szacunek jest lepszy od propagandy, zaufanie od nieufności a solidarność od egoizmu - zaznaczył W. Paluch.

Następnie ppor. Maciej Kołodziej odczytał apel pamięci i oddano salwę honorową

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem Walk i Męczeństwa złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, władze wojewódzkie, parlamentarzyści, prezesi miejskich spółek, dyrektorzy szkół, instytucji i stowarzyszeń, służby mundurowe, kombatanci. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych, młodzieży z jarosławskich szkół oraz harcerzy ZHP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto