MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Republicae Memoriae Meritum: Wyróżnienie dla osób i organizacji zaangażowanych w upamiętnianie historii Polski

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 7 lat
Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) po raz drugi wręczył medale Republicae Memoriae Meritum. Wyróżnienia trafiły do osób i organizacji, które podejmują społeczne inicjatywy mające na celu upamiętnianie wydarzeń i wybitnych postaci z historii Polski w latach 1917–1990.

Uroczystość wręczenia medali

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wydarzenie to uświetniło obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej. Medale Republicae Memoriae Meritum zostały wręczone w trzech kategoriach: złote, srebrne i brązowe.

Luiza Lizut

Laureaci Złotego Medalu Republicae Memoriae Meritum

Złotym Medalem Republicae Memoriae Meritum zostało odznaczone Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Założone w 1890 roku Towarzystwo jest jednym z najstarszych w Polsce. Zajmuje się pielęgnacją zabytków, miejsc pamięci, dawnych nekropolii i promocją Przemyśla i dawnej Ziemi Przemyskiej. Medal odebrała prezes Towarzystwa Bogusława Pieczyńska.

Laureaci Srebrnego Medalu Republicae Memoriae Meritum

Srebrnym Medalem Republicae Memoriae Meritum zostali odznaczeni Związek Strzelecki „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego oraz Wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz. Związek prowadzi działalność edukacyjną i wychowuje młodzież w duchu patriotycznym. Wójt Głaz dba o pamięć związaną z postacią gen. Władysława Sikorskiego, stawiając na upamiętnianie historii i dziedzictwa kulturowego.

Luiza Lizut

Laureaci Brązowego Medalu Republicae Memoriae Meritum

Brązowym Medalem Republicae Memoriae Meritum zostali odznaczeni m.in. Rzeszowska dziennikarka Alina Bosak, autorka artykułów i książek o tematyce historycznej; Dr Małgorzata Kutrzeba, historyk, prezes Towarzystwa Ziemi Błażowskiej oraz Ks. Ireneusz Folcik, b. proboszcz parafii św. Józefa w Rzeszowie.

O Medalu Republicae Memoriae Meritum

Medal Republicae Memoriae Meritum ustanowił poprzedni prezes IPN Łukasz Kamiński, a pierwszy wręczył obecny prezes Karol Nawrocki. Jako pierwsza została odznaczona ambasador Anna Maria Anders, córka gen. Andersa otrzymała złoty medal. Medal jest przyznawany instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ofiarach, stratach i szkodach poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nagrody Republicae Memoriae Meritum: Wyróżnienie dla osób i organizacji zaangażowanych w upamiętnianie historii Polski - Przemyśl Nasze Miasto

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto