MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu pewna wygrana Wojciecha Bakuna. Jednak sporo niespodzianek w Jarosławiu i sąsiednich gminach [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nz. od lewej: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla; Marcin Nazarewicz, nowy burmistrz Jarosławia; Witold Mrozek, nowy burmistrz Sieniawy.
Nz. od lewej: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla; Marcin Nazarewicz, nowy burmistrz Jarosławia; Witold Mrozek, nowy burmistrz Sieniawy. Norbert Ziętal, Facebook, KAS
W Przemyślu w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zdecydowanie wygrał Wojciech Bakun. Wygrana nie była zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że w pierwszej turze, przy pięciorgu kontrkandydatów, zdobył ponad 46 proc. poparcia. Są za to niespodzianki w sąsiednich miastach i gminach. Do zmian burmistrzów doszło w Jarosławiu i Sieniawie. W gminie Medyka dotychczasowy wójt przegrał zaledwie 17 głosami ze swoją kontrkandydatką.

W poniedziałek rano na przychodzącego do pracy w Urzędzie Miejskim Wojciecha Bakuna czekała miła niespodzianka. Kilkudziesięciu urzędników przygotowało owacyjne powitanie przed prezydenckim gabinetem, był tort z fontannami (racami). Gratulowano mu wyboru na drugą kadencję.

W niedzielę na Wojciecha Bakuna głosowało 11 684 przemyślan, co dało mu 73,48 proc. poparcie. To prawie tylko samo, co przed ponad 5 latami, w listopadzie 2018 roku. Ten wynik wyraźnie wskazuje, że zdecydowana większość mieszkańców Przemyśla (trzy czwarte głosujących) popiera zarządzanie miastem przez ostatnie 5,5 roku.

Mijająca kadencja samorządowa w Przemyślu z pewnością przejdzie do najgłośniejszych (w przenośni i rzeczywistości) w historii przemyskiego samorządu. Dwa razy dochodziło do przewrotu w Radzie Miejskiej w Przemyślu, z wymianą prawie wszystkich władz. Rekordowa, jak na Przemyśl, liczba radnych zmieniała barwy klubowe lub ogłaszała status niezależnego. Głośne spory podczas obrad rady, nawet wulgarne wyzwiska to także specyfika mijającej kadencji. Wreszcie zapowiedź lub kierowanie przez samorządowców spraw do sądu lub prokuratury. Tu pewne też padł rekord.

Jaka będzie zaczynająca się niebawem kadencja w Przemyślu?

- Układanki wyborcze trwają już od dwóch tygodni. Sprawa nie jest łatwa i wszystkie karty w grze. A radni wojewódzcy już siedzą przy stoliku negocjacyjnym - mówi doświadczony radny przemyski.

Na 23 radnych przemyskich prezydencki KWW Wojciecha Bakuna ma ośmioro. Z czego troje zrzeknie się mandatu z powodu chęci pozostania na dotychczasowych stanowiskach, za nich wejdą kolejni kandydaci z listy tego komitetu. Siedmioro radnych ma Koalicja Obywatelska, pięcioro KWW Macieja Kamińskiego (większość związana z PiS), dwóch KWW Roberta Bala Przemyśl to My, jednego KWW Nasz Przemyśl. W tym układzie nie można zbudować prostej koalicji. Raczej na pewno znajdzie się w niej prezydencki klub, ale kto jeszcze?

- Każda opcja jest możliwa, łącznie z PiS. Także stworzenie w radzie większości, która będzie w opozycji do prezydenta - mówi radny.

Nowy burmistrz w Jarosławiu

Niespodzianka w Jarosławiu. Miejsce rządzącego od 9 lat miastem Waldemara Palucha zajmie Marcin Nazarewicz, kandydat KWW M. Nazarewicza "My Mieszkańcy", członek Polski 2050. Druga tura była w Jarosławiu wyrównana. M. Nazarewicz zdobył w niej 50,84 proc. poparcia i 6228 głosów, tylko 207 głosów więcej od W. Palucha (49,16 proc.).

Nowy burmistrz Jarosławia ma 40 lat, inżynier oprogramowania, obecny jarosławski radny miejski, a z samorządem Jarosławia związany od 14 lat. Co ciekawe, w 2018 roku w wyborach samorządowych startował z komitetu KWW Ponadpartyjna Koalicja Waldemara Palucha. Współpraca zakończyła się w 2021 r., rozbieżność zdań dotyczyła polityki finansowej burmistrza Palucha.

Podobnie, jak w Przemyślu, również w Jarosławiu nowa koalicja nie będzie łatwym zadaniem. W 21-osobowej radzie z klubu nowego burmistrza jest pięciu radnych. KWW W. Palucha ma dziewięcioro, a z odleglejszego politycznie od M. Nazarewicza i W. Palucha KWW Wybieram Jarosław siedmioro.

Zmiany w Medyce, Birczy i Sieniawie

Zaledwie 17 głosami wyścig do fotelu wójta gminy Medyka w powiecie przemyskim przegrał wieloletni gospodarz tej gminy Marek Iwasieczko. Nowym wójtem została Magdalena Małachowska, która w drugie turze zdobyła 50,30 proc. poparcia (1437 głosów).

Wyrównana walka w drugiej turze była również w gm. Bircza w pow. przemyskim. Dotychczasowy wójt Grzegorz Gągola zdobył 48,91 proc. poparcia (1499) i przegrał z Anna Szymaszek, która uzyskała 51,09 proc. poparcia (1566 głosów).

Zmiana warty również w Sieniawie w pow. przeworskim. Miejsce dotychczasowego, wieloletniego burmistrza Adama Wosia zajmie Witold Mrozek, do niedawna dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. W. Mrozek zdobył wyraźną przewagę, 66,01 proc. poparcia (2282 głosów), A. Woś 33,99 proc. poparcia (1175 głosów).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu pewna wygrana Wojciecha Bakuna. Jednak sporo niespodzianek w Jarosławiu i sąsiednich gminach [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto