MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnienie księcia Andrzeja Lubomirskiego w Przeworsku: Odsłonięcie ławeczki-pomnika [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Muzeum w Przeworsku
W Przeworsku odbyły się uroczystości upamiętniające postać księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego ordynata przeworskiego. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było odsłonięcie ławeczki-pomnika poświęconego księciu.

Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego

W ramach uroczystości, które miały miejsce 3 kwietnia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, wręczono Odznakę Honorową "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego". Wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś odczytał tekst uchwały o przyznaniu tego prestiżowego wyróżnienia. Odznakę wręczyli wspólnie wicemarszałek Piotr Pilch, Anna Huk i Jerzy Cypryś. W imieniu rodziny księcia, odznakę odebrali Maryjka Sapieha - Beckman, prawnuczka Andrzeja Lubomirskiego, oraz praprawnuk Łukasz Sapieha.

Książę Andrzej Lubomirski - postać inspirująca

- Choć od jego śmierci minęło już ponad 70 lat, a od okresu, kiedy podejmował swoje rozliczne działania ponad wiek, nie możemy nie docenić jego starań, a wręcz przeciwnie – musimy je przypomnieć obecnym pokoleniom i wskazać, jako doskonały przykład oraz inspirację. Książę Andrzej Lubomirski - jako człowiek wykształcony i postępowy - kiedy objął rządy w swojej rodowej posiadłości, dobrze rozumiał wyzwania, przed jakimi stał wówczas powiat przeworski oraz Galicja, a przede wszystkim słabości, z jakimi mierzyły się te ziemie. Wiedział, że musi postawić na ich rozwój gospodarczy. Stąd rozliczne inwestycje - przede wszystkim w modernizację ordynacji, którą powiększył, jednocześnie usprawniając system zarządzania - mówiła w czasie uroczystości Anna Huk.

Muzeum w Przeworsku

Książę jako symbol Przeworska

- Jego największym przedsięwzięciem z obszaru gospodarki było otwarcie cukrowni, która odniosła ogromny sukces i przetrwała długie lata, do czasów współczesnych, stając się poniekąd symbolem Przeworska. Dla mieszkańców powiatu przeworskiego była wówczas dobrze prosperującą fabryką, dającą zatrudnienie robotnikom oraz możliwość zarobku rolnikom - powiedziała Anna Huk.

Odsłonięcie ławeczki-pomnika

Po uroczystości wręczenia Odznaki Honorowej, odsłonięto pomnik-ławeczkę księcia Andrzeja Lubomirskiego, zlokalizowaną tuż obok lipy Jana III Sobieskiego. Wydarzenie to umocniło pamięć o księciu, który podczas II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia rodzinnego majątku i nigdy już nie mógł do niego wrócić. Zmarł w 1953 r. w Brazylii, a szczątki śp. księcia zostały sprowadzone z Brazylii i spoczęły w Krypcie Rodowej w Bazylice pod wezwaniem Ducha Świętego w Przeworsku w styczniu 2024 roku. Klimat epoki, w której żył i działał książę Lubomirski, wprowadzili uczestników uroczystości członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych "Damy i Huzary".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto