MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze i samorządowcy z Przemyśla uczcili 161. rocznicę Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Samorządowcy i żołnierze oddali hołd powstańcom styczniowym.
Samorządowcy i żołnierze oddali hołd powstańcom styczniowym. Kamil Krukiewicz/UM w Przemyślu
W ub. tygodniu Żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili na Cmentarzu Głównym w Przemyślu groby dzielnych Polaków, zaangażowanych 161 lat temu w walkę o odzyskanie przez Polskę wolności i możliwości samostanowienia. Z kolei w poniedziałek mogiły powstańców odwiedzili samorządowcy z Przemyśla i powiatu przemyskiego.

22 stycznia 1863 roku rozpoczął się największy w historii Rzeczypospolitej Polskiej zryw. Powstanie, które pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar.

- Nasi dzielni, zdeterminowani rodacy od stycznia do jesieni 1864 roku stoczyli blisko 1200 heroicznych starć i bitew. Wielu z nich przelało swoją krew, wielu nigdy nie wróciło do swoich domów. Jednak ich nieocenione poświęcenie wywarło potężny wpływ na kolejne pokolenia Polaków, na ich pragnienia i pasję w walce o niepodległość kraju nad Wisłą - przypomina Urząd Miejski w Przemyślu.

22 stycznia prezydent Przemyśla Wojciech Bakun wraz ze starostą powiatu przemyskiego Janem Pączkiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu Robertem Balem oraz przedstawicielami Dowództwa Garnizonu Przemyśl oddali hołd powstańcom.

Wcześniej zrobili to również przemyscy terytorialsi.

- Oddając hołd bohaterom walki o niepodległość naszej ojczyzny, żołnierze Przemyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wspominają męstwo i poświęcenie tych, którzy stanęli w obronie wartości i marzeń o wolnej Polsce. Wiemy, że pomimo przeciwności losu i ogromnych trudności, bohaterowie tego zrywu niepodległościowego walczyli z godnością, kierując się ideałami honoru i oddania się sprawie wyzwolenia całego narodu spod panowania zaborców - informuje ppor. Rafał laska, p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak dodaje:

- W przededniu zrywu narodowowyzwoleńczego żołnierze 20 Przemyskiej BOT uczcili pamięć Powstańców Styczniowych, których odwaga i poświęcenie stały się fundamentem naszej współczesnej, niepodległej Polski. To dzięki ich determinacji i ofierze, nasze pokolenie czerpie siłę do dalszej budowy suwerennego państwa opartego na wartościach demokratycznych, poszanowaniu praw człowieka i równości obywatelskiej.

Samorządowcy i żołnierze oddali hołd powstańcom styczniowym.

Żołnierze i samorządowcy z Przemyśla uczcili 161. rocznicę ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze i samorządowcy z Przemyśla uczcili 161. rocznicę Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto