Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa studnia w Jarosławiu została odrestaurowana [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Zabytkowa studnia z placu ks. Piotra Skargi (przed Kolegiatą Jarosławską), która została zniszczona w zeszłym roku, została poddana pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym.

Końcem sierpnia 2021 roku, zniszczona została zabytkowa studnia, znajdująca się na Placu ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. W studnię wjechał 62-letni mieszkaniec Jarosławia. Mężczyzna kierując volkswagenem, nie zachował należytej ostrożności i uderzył w studnię - pompę uliczną wpisaną do Gminnej Ewidencji Zabytków. Wartość start na szkodę Gminy Miejskiej Jarosław, została oszacowana na kwotę 10 tys. zł.

P. Gęsiorski WUOZ Przemyśl (archiwum)

Na skutek silnego uderzenia przez samochód, drewniano-metalowa obudowa została całkowicie zniszczona. Metalowy stelaż obudowy i listwy zostały mocno pogięte, a deski wypełniające jej ścianki i zadaszenie połamane. Sama pompa została również uszkodzona. Żeliwna konstrukcja, na której zamontowany jest mechanizm został połamany, a elementy mechanizmu pogięte i przemieszczone w skutek uderzenia. Uszkodzeniu uległa także kolumna z wylewem wody, a jej element poziomy (wylewka) został odspojony. Na innych elementach żeliwnych w tym na podstawie kolumny zauważyć można było odspojenia i pęknięcia.

To był cenny zabytek

Pompa powstała w zakładach Wilhelma Knausta we Wiedniu w czwartej ćwierci XIX w i ze względu na posiadane wartości włączona została (tak jak i inne podobne pompy w Jarosławiu) do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Odrestaurowanie studni

Program prac konserwatorsko-restauratorskich obejmował w pierwszej kolejności demontaż części pompy, elementów mechanizmu i części obudowy.

- Oczyszczono powierzchnie elementów studni z nawarstwień powłok lakierniczych i korozji, usunięto zanieczyszczenia z powierzchni łączonych. Żeliwo zespawano i zrekonstruowano brakujący element korpusu. Powierzchnie żelazne odrdzewiono i odtłuszczono, a także zabezpieczono antykorozyjnie. Fragmenty drewnianej obudowy zdemontowano, usunięto uszkodzone kątniki. Zrekonstruowane elementy zabezpieczono przez niszczącymi czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi, wzmocniono kątnikami pokrytymi impregnatem. W dalszej kolejności części żeliwne zamontowano w miejscu przeznaczenia, pokryto odpowiednią farbą o dobranej kolorystyce. Ostatni etap prac polegał na montażu drewnianej obudowy nad mechanizmem pompy – informuje Ewelina Wojdyło z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Mieniem Komunalnym i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jarosławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto