Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wykład historyczny oraz profilaktyka zdrowotna dla seniorów z Kańczugi i Łukawca [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
W restauracji 4U w Kańczudze, uczestnicy projektu Akademia Bezpiecznego Seniora wysłuchali ciekawego wykładu na temat historii miasta oraz osób związanych z Kańczugą, którzy podczas II wojny światowej walczyli z okupantem w szeregach Armii Krajowej na terenie miasta i okolic.

Podczas wykładu omówiono m.in. postacie:

  • Bolesława Płachcińskiego ps. „Piskorz”, uczestnika wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, plutonowego rezerwy Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, należącego do antykomunistycznego oddziału Józefa Gołdasza „Grota”, zaliczanego obecnie w poczet Wielkich Polaków,
  • Leona Grzebyka ps. "Skalski", dowódcę Placówki AK Kańczuga,
  • Andrzeja Zagórskiego herbu Ostoja, który w wieku 17 lat, został zaprzysiężony na rotę AK przyjmując pseudonim „Mścisław, oficera ZWZ i oraz kwatermistrz Obwodu Przeworsk AK, także żołnierza patrolu dywersyjnego Placówki Kańczuga, strzelca 4. drużyny II plutonu kompanii strzeleckiej,
  • Andrzeja Małeckiego ps. "Mijał" dowódcę Placówki Kańczuga,
  • Adama Głowackiego ps. "Ryś" - zastępcę dowódcy placówki AK Kańczuga.

- Prelekcję w powyższym zakresie dla zgromadzonych słuchaczy przeprowadził historyk Bogusław Urban, starosta przeworski, w przeszłości dyrektor szkoły podstawowej w Kańczudze oraz dyrektor niepublicznego gimnazjum w Dębnie - informuje Mirosław Hajnosz, przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze.

Wcześniej w Łukawcu (gmina Trzebownisko) odbyła prelekcja dla seniorów w zakresie profilaktyki zdrowotnej, którą poprowadziła dr Aneta Lesiak. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie związane z Charakterystyką Produktu Leczniczego, który określa wskazania do stosowania określonego leku, tj. wskazania do jego użycia, przeciwwskazania, oraz zawiera informacje o możliwych interakcjach z innymi lekami. Omówiono także kwestę podstawowego wywiadu środowiskowego pacjenta przed pierwszym pobytem w szpitalu.

Projekt Akademia Bezpiecznego Seniora współorganizowany jest przez Mirosława Hajnosza, przewodniczącego Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze oraz Michała Delikata, prezesa Fundacji Galicja Semper Fidelis, zgodnie z programem wieloletnim na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, w ramach realizacji zadań publicznych ogłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Edycja 2023.

Projekt dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023. Patronat honorowy nad Projektem Akademia Bezpiecznego Seniora sprawują: Anna Schmidt - wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Patronat medialny sprawują Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal nowiny24.pl.

Wykład historyczny w Kańczudze.

Wykład historyczny oraz profilaktyka zdrowotna dla seniorów...

Konkurs „Rodzina jedno słowo, a tak wiele znaczy!"

Fundacja Galicja Semper Fidelis realizuje również projekt „Rodzina jedno słowo, a tak wiele znaczy!” edycja 2023, w ramach którego zaprasza rodziny do udziału w konkursie dotyczącym rodziny. Konkurs przyjmuje trzy formy: fotograficzny, literacki oraz reklamowy skierowany do mieszkańców Podkarpacia.

Prace można zgłaszać do 11 listopada 2023 roku poprzez przesłanie ich na adres e-mail [email protected]. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Wyniki konkursu z kolei zostaną opublikowane najpóźniej 16 listopada 2023 roku na stronie Fundacji i w mediach społecznościowych. Autorzy zwycięskich prac zostaną poinformowani o wynikach konkursu, a ich imiona i nazwiska będą opublikowane w różnych źródłach, w tym na stronie internetowej (www.gsf.org.pl).

Więcej informacji razem z formularzem zgłoszeniowym, który także należy przesłać razem z pracą konkursową, a także sam regulamin znajduje się na stronie internetowej gsf.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wykład historyczny oraz profilaktyka zdrowotna dla seniorów z Kańczugi i Łukawca [ZDJĘCIA, WIDEO] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto