Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wilk zastrzelony w pobliżu Olchowca w Beskidzie Niskim. Sprawę prowadzi policja

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Zenon Wojtas/ Magurski Park Narodowy
W okolicach Olchowca w Beskidzie Niskim w minioną niedzielę, 19 listopada, został zastrzelony wilk. Najprawdopodobniej stało się to podczas zbiorowego polowania. Sprawę prowadzi policja.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie podkomisarz Paweł Buczyński potwierdził nam, że do takiego zdarzenia doszło w niedzielę w godzinach popołudniowych w pobliżu Olchowca.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobnie podczas polowania, postrzelono wilka. Truchło zwierzęcia zostało zabezpieczone. W tej sprawie zatrzymana została jedna osoba, która przewoziła truchło wilka koparko-ładowarką. We wnętrzu tzw. łyżki znajdowało się truchło wilka

– powiedział nam rzecznik krośnieńskiej policji.

Policja została powiadomiona, że mogło dojść do skłusowania zwierzęcia objętego ochroną. Organy ścigania zaalarmował pracownik Magurskiego Parku Narodowego.

- Znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie. Zadzwonił do mnie i powiadomił policję

– powiedział nam Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego.

Do zdarzenia doszło na terenie Nadleśnictwa Dukla, w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego. Zastrzelony wilk to samiec alfa, przywódca stada. Na tuszy zwierzęcia widoczna jest rana postrzałowa.

– Jestem oburzony tym faktem i zrobię wszystko, żeby sprawa została wyjaśniona. To niedopuszczalne, żeby strzelać do zwierzęcia prawnie chronionego

– podkreśla Norbert Kieć.
W Magurskim Parku Narodowym – według szacunkowych danych – żyje około 20-23 osobników w trzech watahach.

– Zapewne był to osobnik z populacji parku, bo wilki przemieszczają się, bytują także na obrzeżach parku. Areał dla watahy to 200 kilometrów kwadratowych, czyli to powierzchnia 20 tysięcy hektarów. Ten sam wilk dzisiaj może być w okolicy Dukli, a jutro koło Gorlic

– tłumaczy dyrektor MPN Norbert Kieć.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Krośnie zrzesza 33 koła łowieckie. Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ, łowczy okręgowy Bartosz Bialik potwierdził nam, że w niedzielę w okolicach Olchowca było organizowane polowanie zbiorowe, ale nie powiedział jakie koło łowieckie było organizatorem.

- Na razie policja wykonuje swoje czynności. Nie wiemy jak do tego zdarzenia doszło i kto postrzelił wilka. Nie unikamy odpowiedzi, ale nie wiemy nic więcej na ten temat. Będziemy wspólnie z policją i prokuraturą dążyć do wyjaśnienia tej przykrej sprawy

– deklaruje łowczy okręgowy Bartosz Bialik.

Przewodniczący ZO PZŁ w Krośnie zaznacza, że ze względu na dzikość terenu i bliskość granicy ze Słowacją, gdzie do wilków można strzelać, sprawa musi być dokładnie wyjaśniona.

Łowczy okręgowy pytany przez nas czy myśliwy mógł na przykład pomylić wilka z innym zwierzęciem, Bartosz Bialik nie odpowiada wprost.

– Jeżeli polowanie jest zbiorowe, to i tak każdy myśliwy indywidualnie podejmuje decyzję o wykonaniu strzału. Powinien się kierować wszystkimi zasadami bezpieczeństwa i wiedzą, którą powinien posiadać. Za każde naciśnięcie spustu myśliwy bierze pełną odpowiedzialność. Myślę, że więcej nie muszę tłumaczyć

– dodaje łowczy.

To drugi przypadek zastrzelenia wilka w Beskidzie Niskim. W grudniu 2022 r. ten drapieżnik został zastrzelony w pobliżu Huty Polańskiej na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Sprawcy nie ustalono i śledztwo zostało umorzone.

Wilki są prawnie chronione w Polsce od 1988 roku. Drapieżniki są chronione także dyrektywą siedliskową UE oraz Konwencją Berneńską. Wilk znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wilk zastrzelony w pobliżu Olchowca w Beskidzie Niskim. Sprawę prowadzi policja - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto