MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczone lub nieistniejące wsie w województwie podkarpackim. Historie mrożące krew w żyłach!

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
W woj. podkarpackim jest wiele nieistniejących lub - z różnych względów - opuszczonych wsi. Jedne zostały wysiedlone w ramach Akcji "Wisła", inne opuszczone z powodów bardzo trudnej lokalizacji i panującej biedy, pozostałe zaś zostały włączone do pobliskich sołectw. W naszym zestawieniu znajdują się również osady, które mają poniżej 10 mieszkańców.

Istnieje wiele powodów, dla których niektóre wsie już nie istnieją. Oto kilka z nich:

  • Zanik populacji: Wiele wsi przestało istnieć ze względu na spadek populacji. Kiedy mieszkańcy wsi przeprowadzali się do większych miast w poszukiwaniu lepszych możliwości pracy i życia, wsie zaczęły pustoszeć i stopniowo zanikać.
  • Katastrofy naturalne: Niektóre wsie zostały zniszczone przez katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie, huragany lub pożary. W takich przypadkach ludzie często opuszczają wieś i przenoszą się gdzie indziej.
  • Zmiany w strukturze gospodarczej: Wiele wsi zanika z powodu zmian w strukturze gospodarczej. Gdy gospodarka przestaje być oparta na rolnictwie i rozwijają się nowe gałęzie przemysłu, wieś może przestać być atrakcyjnym miejscem do życia i pracy.
  • Zmiana granic: W niektórych przypadkach wsie znikają z powodu zmiany granic państw lub regionów. W wyniku takich zmian ludzie często opuszczają wieś i przenoszą się do innych miejsc.
  • Zaniedbanie i brak inwestycji: W niektórych przypadkach wsie zanikają z powodu zaniedbań i braku inwestycji. Kiedy infrastruktura i usługi publiczne przestają działać, ludzie często opuszczają wieś i przenoszą się gdzie indziej.

Na Podkarpaciu jest wiele miejscowości, które zostały wysiedlone podczas Akcji "Wisła". Polegała ona na masowej deportacji – wysiedleniu całych wsi i osad oraz rozproszeniu ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej głównie na Ziemie Zachodnie.

Sprawdź w naszej GALERII listę ponad 80 opuszczonych lub nieistniejących podkarpackich wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opuszczone lub nieistniejące wsie w województwie podkarpackim. Historie mrożące krew w żyłach! - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto