MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek w Przemyślu. Msza Krzyżma w katedrze z udziałem biskupów i prezbiterów [ZDJĘCIA, AUDIO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
28 marca to Wielki Czwartek w Kościele katolickim. Mszą Krzyżma kończy się trwający 40 dni Wielki Post. W czasie liturgii błogosławione są oleje chorych i katechumenów oraz konsekrowane jest krzyżmo, czyli olej używany w czasie udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz ślubów wieczystych i konsekracji biskupów. Olej krzyżma wykorzystywany jest także przy poświęceniu kościołów i ołtarzy.

Msza Krzyżma sprawowana jest zawsze w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza miejsca, w otoczeniu prezbiterów z diecezji. W czasie liturgii kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, co stanowi wyraz jedności z Kościołem reprezentowanym przez biskupa. Zwyczaj ten został wprowadzony 6 marca 1970 r. przez papieża Pawła VI.

Słowa arcybiskupa Adama Szala podczas Mszy Krzyżma

- Dziś świat cały coraz mniej ceni prawdę chrześcijańską. Dziś świat cały coraz bardziej sprzeniewierza się przekazaniom Bożym. Dlatego kapłani mają tym więcej jaśnieć wszelką cnotą, a modlitwą, przykładem i pracą utwierdzać ludzi w zakonie Bożym. Dziś nieprzyjaciele chcą skrępować kościół, jego wolność i działanie. Kłują po parlamentach niegodziwe prawa, bałamucą opinię przez dzienniki na ich żołdzie będące. Rozrzucają tysiącami złe książki, tworzą związki antyreligijne. Jednym słowem rozwijają przewrotną agitację. Otóż kapłani mają słowem i piórem bronić zasad chrześcijańskich i praw Kościoła. (…) nie szczędzić trudu i grosza, dlatego rodzaju apostolstwa, a w razie potrzeby poświęcić swój spokój i swoją wolność - mówił podczas Mszy Krzyżma metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal.

Posłuchaj całego kazania arcybiskupa Adama Szala:

od 12 lat

- Dziś nieprzyjaciele Kościoła starają się wyrugować religię ze szkół, aby wychować młode pokolenie w ateizmie, albo przynajmniej tworzą szkoły bezwyznaniowe, jako rozsadniki indyferentyzmu. Kapłani mają tym baczniejszą uwagę poświęcać szkołom i wychowaniu, a nawet zakładać szkoły katolickie. Dziś nieprzyjaciele Kościoła psują życie rodzinne, odrywając męża od ogniska domowego, a kobietę łudząc blichtrem emancypacji. Otóż kapłani mają tym staranniej pracować nad poświęceniem rodzin i nad podniesieniem moralnym i materialnym warstw niższych. Dziś nieprzyjaciele Kościoła starają się zeświedczyć duchowieństwo i oderwać i od biskupów i papieża, aby złamać jego siłę. Otóż kapłani winni tym gorliwiej nabywać ducha kościelnego i dbać o zachowanie jedności tak między sobą jak z biskupem i ze stolicą świętą - powiedział duchowny.

Triduum Paschalne: Najważniejszy okres liturgiczny

Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, które jest najważniejszym w roku liturgicznym okresem w Kościele, bezpośrednio poprzedzającym święta Wielkiej Nocy. To czas, w jakim katolicy na całym świecie celebrują misterium paschalne, czyli wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Msza Wieczerzy Pańskiej: Początek Świętego Triduum

Święte Triduum, obejmujące trzy doby inicjuje Msza Wieczerzy Pańskiej. Celebrowana na pamiątkę ostatniej wieczerzy wprowadza wiernych w wydarzenia, których Jezus doświadczył na końcowym etapie swojej ziemskiej misji. W czasie Triduum katolicy podążają za Jezusem z wieczernika do Ogrodu Oliwnego, gdzie został On pojmany.

Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wigilia Paschalna: Jak katolicy obchodzą te dni

W Wielki Piątek towarzyszą mu podczas drogi krzyżowej, idąc za nim na Golgotę. Przeżywają jego cierpienie oraz śmierć. W Wielką Sobotę oddają hołd złożonemu do grobu Chrystusowi, a w czasie Wigilii Paschalnej cieszą się z Jego zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią. Triduum Paschalne kończy się nieszporami niedzieli wielkanocnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielki Czwartek w Przemyślu. Msza Krzyżma w katedrze z udziałem biskupów i prezbiterów [ZDJĘCIA, AUDIO] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto