MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego - co to za święto? Sprawdź, czy w Ofiarowanie Pańskie trzeba iść do kościoła

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
2 lutego, Kościół katolicki święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji bardziej znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia święci się świece.
2 lutego, Kościół katolicki święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji bardziej znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia święci się świece. Wojciech Wojtkielewicz
2 lutego obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji powszechnie nazywane dniem Matki Boskiej Gromnicznej, ponieważ 2 lutego w kościele katolickim święci się świece. W tym roku Święto Ofiarowania Pańskiego przypada w piątek. 2 lutego to nie jest dzień wolny od pracy. Skąd wzięła się tradycja święta Ofiarowania Pańskiego? Czy 2 lutego trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy Ofiarowanie Pańskie 2 lutego to święto nakazane w Kościele katolickim. Wyjaśniamy, czy 2 lutego - w Matki Boskiej Gromnicznej - należy uczestniczyć we mszy świętej.

Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego 2024 - czy trzeba iść do kościoła?

2 lutego w kościele katolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji bardziej znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, ponieważ tego dnia święci się świece. Święto Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Boskiej Gromnicznej jest zawsze 2 lutego. W 2024 roku jest to piątek.

2 lutego w Polsce obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu.

Święto Ofiarowania Pańskiego zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się żłóbki, a w domach - choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się też okres wizyt duszpasterskich w domach. 2 lutego do kościoła przynosi się do poświęcenia świece nazywane gromnicami - od nich pochodzi potoczna nazwa święta, czyli Matki Boskiej Gromnicznej.

Wiele osób zastanawia się, czy 2 lutego w święto Matki Boskiej Gromnicznej trzeba iść do kościoła? Czy w święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?

O tym, czy uczestnictwo we mszy 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Matki Boskiej Gromnicznej w kościele rzymskokatolickim NIE JEST świętem nakazanym. Oznacza to, że w tym dniu katolicy nie mają obowiązku wzięcia udziału w mszy świętej. Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące nie mają obowiązku uczestniczenia 2 lutego we Mszy Świętej. Katolicy nie muszą obowiązkowo iść do kościoła, ani uczestniczyć we mszy świętej.

Wiele osób jednak idzie 2 lutego do kościoła, by podziękować, poświęcić gromnice oraz pomodlić się w intencji osób życia konsekrowanego.

Ofiarowanie Pańskie - Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego 2024. Co to za święto?

2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce określane jako Matki Boskiej Gromnicznej. Dzień ten upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. 2 lutego nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia święci się świece - według starej legendy Matka Boża odpędzała światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Od 1997 roku w święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To także dzień dorocznej pielgrzymki parlamentarzystów na Jasną Górę.

Wśród wiernych pojawia się pytanie, czy w związku ze świętem Ofiarowania Pańskiego należy 2 lutego iść do kościoła? Czy jest to święto nakazane i dzień obowiązkowego uczestnictwa we Mszy Świętej? Podczas Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego biskupi diecezjalni modlą się wraz z osobami życia konsekrowanego w ich intencji. W tym dniu siostry zakonne i zakonnicy podczas mszy św. odnawiają śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Nie jest to święto nakazane. Oznacza to, że 2 lutego wierni nie są zobowiązani do czynnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Wyjątkiem są oczywiście lata, w których święto 2 lutego wypada w niedzielę - wtedy oczywiście należy iść do kościoła.

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto