Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Mikołaj został patronem miasta i gminy Dubiecko [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Oficjalne przekazania przez ks. Prałata Piotra Baraniewicza, oficjała Sądu Metropolitarnego w Przemyślu, dekretu Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Mikołaja patronem Dubiecka, 29 listopada 2023 r.
Oficjalne przekazania przez ks. Prałata Piotra Baraniewicza, oficjała Sądu Metropolitarnego w Przemyślu, dekretu Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Mikołaja patronem Dubiecka, 29 listopada 2023 r. Jacek Grzegorzak/Facebook
Święty Mikołaj został patronem miasta i gminy Dubiecko. Dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie, wydany na początku listopada, zostanie odczytany w najbliższą niedzielę (10 grudnia) w kościele parafialnym w Dubiecku. Odbędzie się również, w tę i przyszłą niedzielę, cykl uroczystości związanych z ustanowieniem patrona.

- Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta i gminy Dubiecko. Podczas sesji Rady Miejskiej 29 listopada otrzymaliśmy z rąk ks. prałata Piotra Baraniewicza, oficjała Sądu Metropolitarnego w Przemyślu, oficjalny dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie - mówi Jacek Grzegorzak, burmistrz Dubiecka.

"Duchowieństwo i wierni miasta Dubiecko, świętego Mikołaja Biskupa, zasłużonego świętością i wstawiennictwem u tronu Bożej chwały, niech naśladują ze stałym i czcigodnym kultem. Najczcigodniejszy ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski obrządku łacińskiego, otrzymawszy prośbę wspólnoty o wybór św. Mikołaja Biskupa na patrona i wystawiennika u Boga wspomnianego miasta Dubiecko, zatwierdził. Jednakże pismem z dnia 22 lipca 2022 roku poprosił o potwierdzenie takiego wyboru i zatwierdzenie zgodnie z normami dotyczącymi ustanawiania patronów - twierdzi w dekrecie kardynał Arthur Roche, prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

I dalej:

"Ponadto, Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z mocy powierzonej jej przez Najwyższego Pasterza Franciszka, po zapoznaniu się z prośbą i potwierdzeniem, że wybór został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa, zezwala i z modlitwą potwierdza oraz ustanawia przed Bogiem Świętego Mikołaja Biskupa Patronem Miasta Dubiecko. Wraz ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi".

Dekret został podpisany 6 listopada.

Chodzi o postać św. Mikołaja, biskupa Miry. Był on już w przeszłości patronem Dubiecka. W 1407 roku miejscowość ta pierwszy raz otrzymała prawa miejskie. Ówcześni radni postanowili, że w herbie znajdzie się postać św. Mikołaja, czyli patrona ówczesnego właściciela miasteczka Mikołaja Kmity. Św. Mikołaj był również patronem pierwszego kościoła parafialnego w Dubiecku, który powstał w czasie erygowania parafii dubieckiej pod koniec XIV i na początku XV wieku.

Św. Mikołaj przez stulecia towarzyszył mieszkańcom w różnych okolicznościach. Był też w herbie miasta, potem gminy wiejskiej, a obecnie ponownie miasta i gminy. w 1934 r. Dubiecko straciło prawa miejskie, a wraz z tym miejskiego patrona. Ponownie stało się miastem dopiero 1 stycznia 2021 roku.

Św. Mikołaj z Miry to w kościele katolickim jeden z czternastu Świętych Wspomożycieli, kojarzony z dobrocią i troską o człowieka, czczony jest na całym świecie. W bazylice w Bari w południowych Włoszech, zostały pochowane szczątki św. Mikołaja. Jego relikwie zostały przywiezione do Dubiecka w październiku ubiegłego roku. Od tego okresu rozpoczęły się również starania o formalną współpracę obu samorządów.

Z okazji ustanowienia św. Mikołaja patronem Dubiecka, oprócz części duchowej, przewidziano dla mieszkańców sporo atrakcji. W najbliższą niedzielę (10 grudnia) msza w kościele parafialnym w Dubiecku, podczas której zostanie odczytany apostolski dekret, rozpocznie się o godz. 11.30. O godz. 18.30 koncert zespołu "Karczmarze" oraz prezentacja multimedialna drogi św. Mikołaja z Bari do Dubiecka. Tydzień później, w niedzielę 17 grudnia, w godz. 13.30 - 17.30 jarmark świąteczny na rynku w Dubiecku. O godz. 15 III Imieninowy Bieg Św. Mikołaja. Start w rynku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święty Mikołaj został patronem miasta i gminy Dubiecko [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto