Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Policja z Mielca nowych funkcjonariuszy szuka przez... urząd pracy

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Policja, jak inne służby, stale poszukuje ludzi do pracy. Czy dobrymi zarobkami zdoła przekonać kandydatów.
Policja, jak inne służby, stale poszukuje ludzi do pracy. Czy dobrymi zarobkami zdoła przekonać kandydatów. Krzysztof Kapica/Polska Press
Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie nowych funkcjonariuszy dla powiatówki w Mielcu zdecydowała się szukać poprzez ogłoszenie w Powiatowym Urzędzie Pracy. Część osób to oburza, inni nie widzą w tym nic dziwnego czy nadzwyczajnego.

Służba na trzy zmiany. Czterdzieści godzin w tygodniu, 160 miesięcznie. Praca na terenie Mielca i okolic jako "policjant służby prewencji". Wynagrodzenie od 5532 złotych brutto. W ogłoszeniu podano też zarobki netto 4700 zł. Do mieleckiej jednostki poszukiwanych jest 25 funkcjonariuszy.

Wymagania nie są wygórowane. Wystarczy średnie wykształcenie. Nie jest określony limit wiekowy.

Pozostałe warunki typowe dla służb: obywatelstwo polskie, nieposzlakowana opinia, nieskazanie prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, dawanie rękojmi zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

ZOBACZ:Tyle zarabiają policjanci. Mundurowi mogą też liczyć na sporo dodatków. Sprawdźcie, czy warto zostać stróżem prawa

Część środowiska policyjnego jest oburzona taką formą poszukiwań funkcjonariuszy. W powszechnej opinii ogłoszenia w urzędach pracy dotyczą stanowisk, na które i tak nie ma chętnych i daje się je tylko dla formalności. Dla innych to normalne posunięcie. Zamieszczenie ogłoszenia w PUP sprawiło, że informacje powieliły również inne portale rekrutacyjne, dzięki temu dotarło ono do większej liczby osób.

Na stronie mieleckiego PUP policyjna oferta zatrudnienia konkuruje ze 150 innymi. Czy ma szanse się przebić?

- Niewielkie - oceniło kilku przepytanych przez nas funkcjonariuszy.

Jeden od razu wskazał na sąsiednie ogłoszenia mieleckiego PUP.

- Pomocniczy robotnik budowlany, pensja od 5200 złotych brutto. Kierowca międzynarodowy, od 6 do 7 tys. plus premia. Spawacz mig - mag od 8 tys. zł brutto. Robisz swoje, po pracy niczym się nie przejmujesz, żadnych ograniczeń czy rygoru. Jak ktoś ma konkretny fach w rękach to nigdy się nie zdecyduje - ocenia policjant. Choć, jak dodaje, "u prywaciarza dzisiaj robisz, jutro nie". W służbie jest większa pewność zatrudnienia.

Inny twierdzi, że obecnie ludzie, zwłaszcza młodzi, nie idą do pracy dla przygody czy chęci służenia społeczeństwu, ale aby zarobić pieniądze.

- W tym ogłoszeniu jest haczyk. Kwota 4700 zł na rękę, na start, wydaje się wysoka, zwłaszcza jak na Podkarpacie. Jednak może dotyczyć osób do 26 roku życia, które nie płacą podatku. Oni pensji brutto dostają więcej na konto. Starsi, którzy zaczynają, otrzymają o wiele mniej - tłuaczy policjant z przemyskiej jednostki.

- Służba w wywiadzie, ABW, CBA czy podobnych wiąże się z jakimś prestiżem pracy przy najpoważniejszych sprawach, służeniu krajowi. A przy całym szacunku dla pracy mundurowych, jaka może być fascynacja robotą w policyjnym patrolu? Dodatkowo teraz ludzie nagrywają interwencje i filmiki publikują w Internecie. Mały błąd w pracy i mogą być wielkie problemy. Niektórzy się tego boją - tak inny policjant tłumaczy sporą liczbę wakatów w policji.

Obecnie liczba nieobsadzonych etatów wynosi ok. 13 tys. w skali kraju, najgorzej jest w dużych miastach.[/cyt]

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie na Podkarpaciu w 2022 roku, w budżetówce i firmach zatrudniających powyżej 10 osób, wynosiło 5662 złotych brutto. W powiecie mieleckim było o ok. 200 złotych wyższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policja z Mielca nowych funkcjonariuszy szuka przez... urząd pracy - Przemyśl Nasze Miasto

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto