MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie archeologów w Jarosławiu datowane na około XVII - XVIII wiek

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Urząd Miasta Jarosławia, Autor: Ewelina Wojdyło
Badania archeologiczne prowadzone pod nadzorem archeolog - mgr Joanny Kociuby, na posesji budynku zlokalizowanego na skrzyżowaniu ul. 3-Maja z ul. Przemyską w Jarosławiu, dobiegły końca. Odkryto szczątki, gwoździe oraz fragmenty trumny drewnianej, związane prawdopodobnie z historią jarosławskiego Przygrodzia. Odkryte szczątki zostaną złożone w krypcie Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

Podczas prac dotyczących wykonania uziemienia instalacji elektrycznej przy fundamentach budynku mieszkalnego natrafiono na relikty pochówku szkieletowego, datowanego szacunkowo na około XVII – XVIII wiek.

W porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zdecydowano o podjęciu dalszych kroków polegających na przeprowadzeniu badań archeologicznych w obrębie odkrytego pochówku, na szerokości do 1 m i długości 2,5 m. W trakcie prac odkryto szczątki, gwoździe oraz fragmenty trumny drewnianej, związane prawdopodobnie z historią jarosławskiego Przygrodzia.

Już w okresie średniowiecza, poza murami miasta na tym terenie znajdował się kościół św. Zofii wraz z przykościelnym cmentarzem. Początkowo była to drewniana kaplica cmentarna, w 1573 roku zniszczoną świątynię odbudowano staraniem ówczesnej właścicielki Jarosławia - Zofii z Odrowążów Tarnowskiej. Teren cmentarza kilkakrotnie poszerzano o kolejne grunty. Obok znajdowały się dom księdza, niewielki przytułek dla ubogich i chorych oraz szkółka dla dzieci z przedmieścia.

Mieszkańców z okolicznego Przygrodzia oraz ofiary nawiedzających miasto epidemii chowano na przykościelnym cmentarzu. W 1789 roku kościół św. Zofii - zgodnie z decyzją austriackich władz zaborczych został rozebrany. Pochówków zaprzestano również na podstawie dekretu cesarza Józefa II z 1784 roku zakazującego grzebania zmarłych w obrębie obszarów zamieszkałych. Teren pocmentarny został zagospodarowany na cele bytowe.

Źródło: Urząd Miasta Jarosławia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto