MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do Rzeszowa wróci delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
O 1 lipca do Rzeszowa wraca delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
O 1 lipca do Rzeszowa wraca delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polska Press
Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powróci do Rzeszowa od 1 lipca. Podobnie jak do dziewięciu innych dużych miast w Polsce.

Większość delegatur ABW w Polsce została zlikwidowanych w 2017 roku. M.in. w Rzeszowie. Nie oznacza to oczywiście, że funkcjonariusze tej służby specjalnej nie pracowali na terenie naszego województwa. W Rzeszowie, podobnie jak w wielu innych miastach w kraju, powstał wydział zamiejscowy. Podległy był delegaturze w Lublinie, jednej z pięciu w kraju.

Przez ostatnie lata delegatury istniały w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.

Po zmianach, które wejdą w życie 1 lipca, delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Polsce będzie 15. Oprócz Rzeszowa również w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Plus centrala w Warszawie. Zarządzenie w tej sprawie podjął premier Donald Tusk, zostało ono już opublikowane w Monitorze Polskim.

Nowa struktura organizacyjna, a właściwie powrót do tej sprzed 2017 roku, nie jest niespodzianką. Powrót do niej jeszcze grudniu zapowiedział minister Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych. Zapowiedział wtedy odtworzenie delegatur w większości miast wojewódzkich.

- Szczególnie priorytetowe jest pilne odtworzenie delegatur ABW w Rzeszowie i Olsztynie - pod koniec roku podkreślał Siemoniak.

ABW jest najważniejszą służbą specjalną w Polsce. Do jej zadań należy kontrwywiad, zwalczanie terroryzmu, zapobieganie proliferacja (rozprzestrzenianiu) broni masowego rażenia, zbieraniem i analizowaniem informacji ważnych dla bezpieczeństwa kraju i opracowywaniem na ich podstawie raportów, które trafiają do prezydenta, premiera i niektórych ministrów. Ponadto zajmuje się najpoważniejszych przestępstw gospodarczych, przestępczości zorganizowanej i korupcji.

Nowym szefem ABW został płk Rafał Syrysko, wysokiej klasy specjalista, pracujący w tej służbie od 31 lat. W pionie kontrwywiadu, bezpieczeństwa wewnętrznego, a także jako pełnomocnik ochrony w dawnym Urzędzie Ochrony Państwa (poprzednika ABW). W grudniu premier powierzył mu obowiązków szefa ABW. 5 marca otrzymał oficjalną nominację na stanowisko, podobnie jak szefowie czterech innych służb specjalnych: Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do Rzeszowa wróci delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto