Nasza Loteria

Wystawa "Kobiety w historii polsko-węgierskiej" w Jarosławiu [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
W Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w dawnym Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu można oglądać ciekawą wystawę „Kobiety w historii polsko-węgierskiej”, przygotowaną przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie wraz z Towarzystwem Rapperswilskim. Umiejscowienie wystawy w Jarosławiu jest zaś efektem współpracy Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Ekspozycja przedstawia sylwetki niezwykłych kobiet, które wsławiły się we wspólnej historii Polski i Węgier

Wśród postaci, których biogramy znalazły się na wystawie, są m. in.: św. Kinga, św. Jadwiga, arystokratka Elżbieta Sieniawska czy współczesna reżyserka Márta Mészáros.

- Współpraca została nawiązana w zeszłym roku i dziś przynosi pierwsze owoce. Bardzo cieszymy się, że mieszkańcy Jarosławia i turyści będą mogli poznać kobiety ważne dla dziejów Polski i Węgier - mówi koordynator wspólnych inicjatyw z ramienia jarosławskiego muzeum dr Rafał Kolano.

Nie bez znaczenia jest także miejsce, gdzie można zobaczyć wystawę

- Trudno w Jarosławiu o miejsce silniej splecione w historię naszych dwóch bratnich narodów - wyjaśnia dr Rafał Kolano. - W tym miejscu na początku XVIII wieku ukrywał się węgierski bohater narodowy książę Franciszek II Rakoczy, który w latach 1703–1711 przewodził powstaniu Węgrów przeciwko władzy Habsburgów.

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto