MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek rolnicy rozpoczynają protest. Zapowiadają blokadę dróg w całej Polsce [MAPA PROTESTÓW]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W piątek rolnicy rozpoczynają ogólnopolski protest. Także na Podkarpaciu
W piątek rolnicy rozpoczynają ogólnopolski protest. Także na Podkarpaciu Solidarność RI
W piątek o godz. 10 mają się rozpocząć blokady dróg do przejść granicznych na granicy z Ukrainą oraz autostrad i dróg w całej Polsce. Według planów potrwają do godz. 15. Na Podkarpaciu do czwartkowego popołudnia zgłoszono już kilkanaście miejsc. "Zaboli, ale tylko w ten sposób zwrócimy na siebie uwagę Brukseli" - mówią rolnicy.

Do czwartkowego, wczesnego popołudnia zgłoszonych zostało kilkanaście blokad w województwie podkarpackim. Zaznaczane są one na aktualizowanej mapie dostępnej w Internecie. Rolnicy chcieli w ten sposób nieco ułatwić życie kierowcom, którzy będą mogli wcześniej zaplanować objazdy. Chodzi nie tylko o faktyczne zablokowanie drogi, ale m.in. wolny przejazd jakiegoś odcinka pojazdami rolniczymi. Pojawiły się również sugestie, że rolnicy mogą organizować przejazdy pod duże sklepy.

Zgłoszone zostały następujące miejsca blokad dróg krajowych:

 • Medyka - przed przejściem granicznym, skrzyżowanie z drogą gminną, w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 28 z drogą powiatową nr 1818,
 • Munina, koło Jarosławia - protest planowany jest m.in. na odcinku drogi krajowej nr 94 w Jarosławiu, protestujący mają przemieszczać się ulica,i 3-go Maja, Grunwaldzką, Jana Pawła II i Krakowską,
 • Narol - protestujący będą przemieszczać się drogą wojewódzką nr 865 po trasie - Narol ul. Warszawska - DW 865 (obwodnica Narola) – zjazd na ul. Bohaterów Września 1939 roku – ul. Warszawska.
 • Przeworsk - na rondach przy wjeździe i zjedzie z autostrady A4, na węźle Gorliczyna - od drogi krajowej nr 94 do drogi wojewódzkiej nr 835,
 • Leżajsk - w rejonie skrzyżowania drogi K 77 z drogą gminną nr 104686R, prowadzącą na stację paliw POM w Wierzawicach,
 • okolice Bełżca,
 • Ropczyce - deklarowana przez protestujących trasa przejazdu będzie obejmowała ulice: Węglowskiego, 3-go Maja, Rynek, Jana Pawła II, Piłsudskiego, Grunwaldzka, Witosa - skąd protestujący, przejadą drogą krajową nr 94 w kierunku Ropczyc, zawrócą na rondzie im. 650-lecia w Ropczycach, następnie wrócą na ul. Węglowskiego w Sędziszowie Małopolskim.
 • Machowa koło Pilzna,
 • Sędziszów Małopolski,
 • Jasło - zbiórka uczestników protestu ma odbyć się przy parkingu kościelnym w Trzcinicy. Następnie około godz. 11, kierowcy ciągników rolniczych mają wyjechać na drogę krajową nr 28. Ich trasa ma przebiegać następująco: Trzcinica droga krajowa nr 28 – Jasło. ul. 3 Maja – Jasło ul. Wojska Polskiego – Jasło droga wojewódzka nr 992 (wzdłuż ul. Grunwaldzkiej) – Jasło ul. Kasprowicza – Jasło ul. Piłsudskiego – rondo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 28 i drogi wojewódzkiej nr 992 – łącznik KG2 na drodze wojewódzkiej nr 992 ( wzdłuż ul. Konopnickiej) – Rondo Solidarności . Następnie powrót tą samą trasą.
 • Jedlicze,
 • Kołaczyce,
 • Jasło,
 • Potok koło Krosna,
 • Krosno, Rymanów - rolnicy wyruszą swoimi pojazdami z Rymanowa i będą się przemieszczać drogą krajową nr 28, w kierunku Krosna. Po dojeździe aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rzeszowską, protestujący zawrócą w kierunku ul. Bieszczadzkiej

Lista ta może się zmienić, w miarę napływu kolejnych zgłoszeń.

Aktualne dane o planowanych protestach można sprawdzić na Google Maps "Ogólnopolski protest rolników"

Organizatorem protestu są związkowcy z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Decyzja została podjęta 31 stycznia. Akcję popierają, także czynnie poprzez blokowanie dróg, również inne grupy zawodowe. M.in. przewoźnicy, którzy swój protest, rozpoczęty 6 listopada, zawiesili do marca.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny - twierdza rolniczy związkowcy.

Czego się domagają?

Rolnicy nie godzą się na wprowadzanie "Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii "od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym przez UE kształcie.

- Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli Polski - twierdzą związkowcy.

- Protest zaboli, ucierpią zwykli kierowcy, ale niestety nie mamy wyjścia. A działamy dla dobra wszystkich, a nie tylko rolników. O wiele ostrzejsze protesty rolnicze odbywają się również w innych krajach europejskich - twierdzi jeden z podkarpackim koordynatorów protestu.

Akcje protestacyjne, według obecnego zgłoszenia, mogą być organizowane do 10 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W piątek rolnicy rozpoczynają protest. Zapowiadają blokadę dróg w całej Polsce [MAPA PROTESTÓW] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto