Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Opace koło Lubaczowa remontują zabytkową, drewnianą świetlicę [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Remont drewnianej świetlicy z ok. 1930 r. w Opace koło Lubaczowa.
Remont drewnianej świetlicy z ok. 1930 r. w Opace koło Lubaczowa. Muzeum Kresów w Lubaczowie
Do finału zmierzają prace remontowo-konserwatorskie zabytkowej świetlicy z Opaki koło Lubaczowa, wybudowanej około 1930 roku. W tym roku świetlica otrzymała zewnętrzny wystrój – wapienną pobiałkę ścian oraz deskowanie ganku.

Prace przy zewnętrznym wystroju, czyli wykonanie wapiennej pobiałki ścian oraz deskowanie ganku we wrześniu i październiku realizował Edwin Andrzej Wilbik. Konserwator zabytków drewnianych, uznany w kraju znawca i praktyk w zakresie badań i ochrony architektury drewnianej, związany z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i Skansenem Mazowiecko-Podlaskim w Ciechanowcu.

- Prace polegały w pierwszym etapie na przygotowaniu ścian do malowania. Zostały one mechaniczne oczyszczone przy pomocy specjalnych satyniarek. Następnie zostało wykonane frezowanie szczelin pomiędzy brusami w celu ich wyrównania. To pozwoliło na rozpoczęcie żmudnego procesu spoinowania elewacji impregnowanymi pakułami lnianymi oraz zaprawą glinianą. Wykorzystano do tego celu lokalną glinę z pokładów w Baszni Dolnej - informuje Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Po dokonaniu uszczelniania ścian można było przystąpić do właściwego bielenia. Naniesiono dwie warstwy specjalnej pobiały wapiennej przygotowanej przez firmę Minerały Polskie.

- W końcowej fazie prac zajęto się wykończeniem ganku. Uzupełniono balustradę w dolnej części oraz ozdobną falbankę deskową obiegająca górną część ganku między słupkami. Wykonano również okapnik z desek sosnowych, osadzony na podwalinach dębowych przy dłuższych elewacjach - wyjaśnia J. Mazur.

Jak dodaje: - Wykonanie tych prac nadało budynkowi ostateczny wyraz estetyczny, który nawiązuje do czasów jego budowy. Świetlica – dosłownie i w przenośni – odzyskała swój pierwotny blask. Charakterystyczna biel elewacji i naturalny kolor drewnianego ganku przybliża klimat dawnych czasów, w których drewniane budownictwo mieszkalne z typowymi bielonymi ścianami dominowało w rodzimym krajobrazie kulturowym.

Podobnie jak w poprzednich sezonach zabiegi remontowo-konserwatorskie zostały dofinansowane przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niezbędny wkład finansowy zapewniło też Województwo Podkarpackie, Powiat Lubaczowski oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. Coraz bardziej przybliża się moment zakończenia kompleksowego odnowienia zabytkowego budynku świetlicy. Do wykonania pozostały jeszcze piece wewnątrz budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Opace koło Lubaczowa remontują zabytkową, drewnianą świetlicę [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto