Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czwartek rano rolnicy wznowili protest przed przejściem granicznym w Medyce. Chcą przepuszczać co godzinę tylko trzy ciężarówki [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rolnicy z "Podkarpackiej oszukanej wsi" wznowili protest w pobliżu przejścia granicznego w Medyce.
Rolnicy z "Podkarpackiej oszukanej wsi" wznowili protest w pobliżu przejścia granicznego w Medyce. PAP/Darek Delmanowicz
Rolnicy z inicjatywy "Podkarpacka oszukana Wieś" wznowili blokadę drogi dojazdowej do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Zapowiadają, że będą przepuszczać tylko trzy ciężarówki na godzinę. Ograniczenie, jak poprzednio, nie dotyczy transportów humanitarnych, wojskowych, niebezpiecznych itp. oraz autobusów i samochodów osobowych.

Protestujący rolnicy podczas czwartkowej konferencji twierdzili, że wznawiają protest, choć ogólnie są zadowoleni z rozmów ze stroną rządową. Domagają się jednak konkretnych informacji na piśmie, w sprawie swoich postulatów.

- Chcemy podpisać porozumienie, porozumienie dwustronne, pomiędzy ministerstwem a rolnikami. Jeśli takie porozumienie zostanie podpisane, to protest zostanie zawieszony - mówi Ryszard Kondrów, rolnik z gminy Stubno w powiecie przemyskim, lider "Podkarpackiej oszukanej wsi".

Protest został wstrzymany m.in. po spotkaniu rolników z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Jednak, jak twierdzą blokujący drogę, z tego spotkania została sporządzona tylko pisemna notatka, adnotacja, której nie można traktować jako porozumienie.

Protestujący domagają się dopłat do upraw kukurydzy (jej cena drastycznie zmalała z powodu przywozu ziarna z Ukrainy), przywrócenia kredytów płynnościowych oraz utrzymania podatków rolnych na dotychczasowym poziomie. Popierają również postulaty wysuwane przez protestujących polskich przewoźników. Ci z kolei domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli.

Przewoźnicy protestują od 6 listopada, blokują dojazd od kilku przejść na granicy polsko-ukraińskiej, m.in. w Korczowej. Blokadę drogi do przejścia w Medyce rolnicy rozpoczęli 23 listopada, ale przerwali ją w wigilię (24 grudnia) na okres świąteczno-noworoczny. Chcieli umożliwić godne przeżycie świąt swoim rodzinom, ale również ukraińskim kierowcom ciężarówek i ich rodzinom.

Świąteczne zawieszenie blokady pomogło nieco rozładować ogromną kolejkę tirów oczekujących na odprawę na polsko-ukraińskim przejściu w Medyce. W czwartek czekało ok. 600 samochodów, a czas oczekiwania na odprawę, podawany na godz. 10.24 przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie, wynosił 53 godziny. Na odprawę w Krościenku ciężarówki, o masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony, musiały czekać 2 godziny.

Na odprawę w Korczowej czekało ok. pół tysiąca tirów. Czas oczekiwania w tym miejscu nie jest przez KAS podawany. Podobnie jak w przypadku przejść w Hrebennem i Dorohusku w województwie lubelskim.

- W związku z trwającym protestem przewoźników zawieszone zostaje podawanie na portalu granica.gov.pl czasów oczekiwania na odprawę pojazdów ciężarowych na przejściach granicznych w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. Protest odbywa się poza przejściami granicznymi. Czas oczekiwania pojazdów ciężarowych w kolejce nie jest zależny od służb granicznych i nie jest możliwy do oszacowania - tłumaczy Krajowa Administracja Skarbowa.

Oczekujące pojazdy nie stanowią większego utrudnienia dla kierowców innych samochodów. Spora część ciężarówek zgromadzona są na parkingach (Miejscach Obsługi Podróżnych) przy autostradzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W czwartek rano rolnicy wznowili protest przed przejściem granicznym w Medyce. Chcą przepuszczać co godzinę tylko trzy ciężarówki [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto