Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu rozpoczęli wszczepianie zaawansowanych rozruszników CRT [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pierwsi pacjenci Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu przeszli zabiegi wszczepienia zaawansowanych rozruszników CRT. Urządzenie wspomaga pracę serca, zapewniając równomierny skurcz wszystkich jego obszarów. To znacząco zwiększa przepływ krwi. Jarosławski COM, jako jeden z niewielu szpitali powiatowych w Polsce rozpoczął tego typu leczenie.

CRT to nowoczesne urządzenia do terapii resynchronizacyjnej, które pacjentom z zaawansowaną niewydolnością serca pomagają normalnie funkcjonować. Do tej pory wszczepianiem tych urządzeń zajmowały się oddziały kardiologiczne dużych szpitali. Do ich grona dołączył COM.

– Dwa pierwsze zabiegi wszczepienia urządzeń CRT wykonaliśmy w piątek 11 czerwca. Przebiegły one prawidłowo, a pacjenci w poniedziałek zostali wypisani do domu

– mówi dr Marcin Kostkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologicznego COM.

Pacjentami byli mężczyźni w wieku 33 i 73 lat.

Pacjenci COM w Jarosławiu są zadowoleni z zabiegu

– Nie spodziewałem się, że tak szybko będzie czuć poprawę. Jestem bardzo zadowolony z zabiegu

– twierdzi po zabiegu 33-letni Dawid Kozdrański z Rzeszowa. 33-latek od ponad 6 lat żył z rozrusznikiem serca, uszkodzonego w wyniku powikłań po przebytej sepsie.

Drugim pacjentem, któremu wszczepiono urządzenie CRT, jest Tadeusz Kucab.

– Żyło się szybko, nie oszczędzało zdrowia. Jestem po dwóch zawałach, z martwicą części mięśnia sercowego i niedomykającymi się zastawkami. Przed zabiegiem męczył mnie brak oddechu. Przy gwałtowniejszym ruchu ciemniało w oczach. Teraz jest lepiej – przyznaje 73-latek.

CRT posiada również funkcję defibrylatora, dzięki czemu jest w stanie wykryć i przerwać migotanie komór ratując życie.

– Wszczepienie defibrylatora CRT jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku rozruszników serca. Obydwa urządzenia umiejscawiane są pod skórą pacjenta poprzez nacięcie w okolicach obojczyka, a elektrody wprowadzone są do serca poprzez żyły. W przypadku CRT mamy m.in. dodatkową elektrodę, w porównaniu ze standardowym rozrusznikiem. Dla pacjenta ciągle jest to bezpieczny, bezbolesny zabieg w znieczuleniu miejscowym

– wyjaśnia M. Kostkiewicz, który doświadczenie przy wszczepianiu tych urządzeń zdobywał podczas swojej praktyki w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

– Wszczepianie resynchronizacyjnych rozruszników serca jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju oddziału kardiologii naszego szpitala – mówi Piotr Pochopień, dyr. COM w Jarosławiu.

W Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu rozpoczęli wszczepia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto