MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie. Wojewoda: Gwarancja pokoju dla Polski to gwarancja pokoju dla Europy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
Wideo
od 16 lat
W Rzeszowie z okazji święta Wojska Polskiego uroczystości zorganizowane zostały przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

- Pamiętając o zasługach polskiego żołnierza, trzeba nam także uczyć młode pokolenie Polaków, że wolność nie jest podarowana raz na zawsze, że własne państwo jest wynikiem wielkiego cierpienia i poświęcenia poprzednich pokoleń. Każdy z nas, zwłaszcza młodzi ludzie, mamy zobowiązanie wobec swojej ojczyzny, by to wielkie dziedzictwo zawarte w zawołaniu polskiego żołnierza "Bóg, Honor, Ojczyzna" nieść w przyszłość - mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

- Gromadzimy się dziś w ten piękny, sierpniowy dzień w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej, aby wspomnieć obrońców ojczyzny - podczas uroczystości przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą - mówiła E. Leniart.

We wtorek 15 sierpnia o godz. 11:00 przed pomnikiem Sikorskiego w Parku Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego.
We wtorek 15 sierpnia o godz. 11:00 przed pomnikiem Sikorskiego w Parku Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Paweł Dubiel

- Tych sprzed 103 lat, którzy dzięki swojej determinacji, męstwu, kunsztowi dowodzenia marszałka Józefa Piłsudskiego, szefa sztabu wojskowego gen. Tadeusza Rozwadowskiego, ale przy ogromnym poświęceniu żołnierzy, determinacji społeczeństwa polskiego, które nie szczędziło wsparcia dla swoich żołnierzy, odnieśli sukces nad przeważającymi siłami wroga. Bitwa Warszawska stała się zaczynem do tego, aby dziękować żołnierzowi polskiemu za to, jak zdeterminowane jest, by bronić suwerenności, niepodległości państwa polskiego, integralności terytorialnej i granic Rzeczypospolitej. Od tego czasu, niezmiennie 15 sierpnia my Polacy wyrażamy żołnierzowi polskiemu wielką wdzięczność.

Wojewoda podkreślała, że Polak nie zna pojęcia "pokój za wszelką cenę", ale Polak dąży przede wszystkim do zagwarantowania pokoju dla współrodaków.

- Gwarancja pokoju dla Polski to gwarancja pokoju dla Europy. Zatem nasza rola i nasza misja w tym jest wyjątkowa. Pamiętając o zasługach polskiego żołnierza, trzeba nam także uczyć młode pokolenie Polaków, że wolność nie jest podarowana raz na zawsze, że własne państwo jest wynikiem wielkiego cierpienia i poświęcenia poprzednich pokoleń. Każdy z nas, zwłaszcza młodzi ludzie, mamy zobowiązanie wobec swojej ojczyzny, by to wielkie dziedzictwo zawarte w zawołaniu polskiego żołnierza "Bóg, Honor, Ojczyzna" nieść w przyszłość.

Dodała, że tym zobowiązaniem jest także wyrażanie wdzięczności wszystkim tym, którzy służą w polskich mundurach.

Ewa Leniart zwracała uwagę także, że dziś stajemy u progu nowych zagrożeń, choć częstokroć doskonale nam znanych. - Sprawdzone metody mówią jasno "Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny". Budujemy więc naszą gotowość wojenną. Wiele się zmieniło w ostatnim czasie w tym zakresie na Podkarpaciu. To nie tylko orzeł wśród jednostek wojskowych 18. Dywizji - 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, ale to także najliczniejsza w kraju 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. To formująca się 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej. To poważne inwestycje w sprzęt i wyszkolenie polskiego żołnierza. Po co to czynimy? Po to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie, byśmy mogli spełnić nasze pragnienie pokoju w Polsce i w Europie. Byśmy mogli wypełnić zobowiązanie minionych pokoleń i wolną, suwerenną Polskę przekazać następnym.

Dziękowała żołnierzom, m.in. za to, iż mimo zagrożenia, które rozwija się u granic RP, województwo przyfrontowe czuje się bezpiecznie. - To wasza zasługa.

Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego odczytał list od Władysława Ortyla, marszałka województwa. "Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w 1920 roku. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione. Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy. Z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji. "W roku 1920 Europę zbawiła Polska" - te słowa brytyjskiego dyplomaty są doskonałym podsumowaniem wagi obchodzonego dziś święta" - to fragment.

We wtorek 15 sierpnia o godz. 11:00 przed pomnikiem Sikorskiego w Parku Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego.
We wtorek 15 sierpnia o godz. 11:00 przed pomnikiem Sikorskiego w Parku Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Paweł Dubiel

Marszałek Ortyl zaznaczył, że 103 lata po zwycięskiej bitwie z dumą, szacunkiem dla dokonań przodków i świadomością współczesnych zobowiązań wobec ojczyzny, celebrujemy święto Wojska Polskiego. - Dziś także naszej ojczyźnie nie brakuje wyzwań. Wojna tocząca się w kraju naszych sąsiadów, tragedie mieszkańców Ukrainy brutalnie zaatakowanej przez Rosję ukazują nam każdego dnia z całą mocą, jaką wartość ma wolność ojczyzny, przypominając jaką cenę płaci się za jej niepodległość. W kontekście zagrożeń, jakie pokazuje i uświadamia wojna na Ukrainie jeszcze bardziej fundamentalny staje się fakt, iż Wojsko Polskie to dziś ambitni, świetnie wyszkoleni żołnierze, którzy w każdej chwili są gotowi bronić Polski i Polaków. Nasze siły zbrojne cały czas się modernizują i dostosowują do zmieniających się zagrożeń w przestrzeni międzynarodowej. To państwo, żołnierze i dowódcy są jednym z gwarantów niepodległości Rzeczypospolitej i wolności Polaków. To państwo zapewniają naszemu krajowi bezpieczeństwo, na którym możemy budować przyszłość kolejnych pokoleń - zwrócił się marszałek dziękując żołnierzom.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa zwrócił uwagę, że miasto i region są strategiczne ostatnio dla całego demokratycznego świata. Dziękował wojsku za poczucie bezpieczeństwa, jakie nam daje.

- To odgrywa dziś szczególnie istotną rolę. Chylę przed państwem czoła i składam najwyższe wyrazy uznania. Dziś za wschodnią granicą sąsiedzi Ukraińcy również walczą o to, aby demokracja na świecie odnalazła swoje miejsce i zwyciężyła - mówił.

Ppłk Rafał Iwanek z Garnizonu Rzeszów także mówił o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. - Dziś znowu stajemy u progu zagrożenia, które z tego samego kierunku pojawia się w Europie. Za naszymi granicami trwa wojna, a my jako żołnierze i przedstawiciele narodu jesteśmy gotowi do tego, by stanąć naprzeciw tego zagrożenia. Jesteśmy gotowi. Zapewniam, że tak jest. Dziś Wojsko Polskie jest zupełnie inne niż wtedy. Dziś jest nowoczesne, świetnie wyszkolone i gotowe do działania wszędzie. Zwłaszcza żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy stacjonują w Garnizonie Rzeszów tu, na Podkarpaciu. To elitarna formacja, która jest w stanie działać w każdym miejscu na świecie. Obserwujecie państwo, jak rozwijają się siły zbrojne w obecnych czasach. Widzicie nie tylko wzrost jakościowy, ale również ilościowy. Powstają nowe jednostki. Rozwijamy potencjał nie tylko tutaj na Podkarpaciu, ale w całej Polsce. Nasi żołnierze pełnią funkcje zabezpieczając sojuszników, wspierając Straż Graniczną, pomagają w klęskach żywiołowych i w życiu codziennym obywateli.

Zachęcając do obejrzenia defilady w Warszawie zwrócił uwagę, że prezentowany tam sprzęt pojechał także od nas, a na co dzień jest na wyposażeniu 21. BSP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie. Wojewoda: Gwarancja pokoju dla Polski to gwarancja pokoju dla Europy [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto