Stanowisko Rady Powiatu Jarosławskiego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Klaudia Oronowicz
Klaudia Oronowicz
Sesja rozpoczęła się od minuty ciszy w związku ze śmiercią śp. Grażyny Sochy, radnej Rady Powiatu Jarosławskiego, która zmarła w przeddzień dzisiejszej sesji.
Sesja rozpoczęła się od minuty ciszy w związku ze śmiercią śp. Grażyny Sochy, radnej Rady Powiatu Jarosławskiego, która zmarła w przeddzień dzisiejszej sesji. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
Udostępnij:
Aktualne informacje dotyczące pandemii koronawirusa w powiecie jarosławskim, regulacje dotyczące płac starosty oraz diet i zwrotu kosztów podróży radnych oraz oświadczenie Rady Powiatu Jarosławskiego o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. To część z tematów podjętych przez radnych powiatowych podczas XLI sesji, która odbyła się 25 listopada 2021 r.

Sesja rozpoczęła się od minuty ciszy w związku ze śmiercią śp. Grażyny Sochy, radnej Rady Powiatu Jarosławskiego, która zmarła w przeddzień dzisiejszej sesji.

Oświadczenie przyjęte przez Radę Powiatu Jarosławskiego, dotyczyło jej stanowiska w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Radni serdeczne podziękowali wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, Polskiej Policji oraz żołnierzom zawodowym i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wyrazili swoje wsparcie dla wszystkich służb zaangażowanych w obronę polskich granic – mundurowych i cywilnych. W sposób szczególny wyrazili słowa podziękowania i uznania żołnierzom Garnizonu Jarosław, funkcjonariuszom Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz wszystkim pozostałym zaangażowanym, pochodzącym z ziemi jarosławskiej. Całość Oświadczenia dostępna jest poniżej.

Oświadczenie o stanowisku Rady Powiatu Jarosławskiego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W związku z obecnej sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, spowodowaną bezprzykładną w historii próbą destabilizacji wewnętrznej sytuacji Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Powiatu Jarosławskiego:
- składa serdeczne podziękowania wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, Polskiej Policji oraz żołnierzom zawodowym i Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pełnią ofiarną i trudną misję na zagrożonym odcinku rubieży naszej Ojczyzny;
- wyraża swoje wsparcie dla wszystkich służb zaangażowanych w obronę polskich granic – mundurowych i cywilnych.
Radni reprezentujący 120-tysięczną społeczność mieszkańców powiatu jarosławskiego w sposób szczególny chcą wyrazić słowa podziękowania i uznania żołnierzom Garnizonu Jarosław, którzy zostali wezwani do obrony granic Ojczyzny. Jesteśmy dumni z Waszej postawy, zwłaszcza, że jesteście córami i synami ziemi jarosławskiej. Słowa te Rada Powiatu Jarosławskiego kieruje również w stronę funkcjonariuszy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, chroniących polską granicę, która przebiega również przez nasz powiat, oraz pozostałych służb, które pochodzą z naszej lokalnej społeczności. Wasza postawa jest wyrazem patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, która to postawa w realiach XXI w. jest wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Szczególnie w tych dniach jesteśmy z Wami! Wyrazy wdzięczności również dla wszystkich włączających się w bezinteresowną pomoc humanitarną w ochronie naszej granicy.
Z wyrazami głębokiej wdzięczności oraz szacunku Rada Powiatu Jarosławskiego

Regulacja płac, podjęta przez Radę Powiatu Jarosławskiego, wynika ze znowelizowanych przepisów ustawy, dotyczących pracowników samorządowych i dotyczy wszystkich samorządów na terenie Polski. W przypadku starosty jarosławskiego i radnych Rady Powiatu Jarosławskiego, regulacja dotyczyła powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców. W skład wynagrodzenia starosty wchodzi wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny. Podobnie było w przypadku diet radnych i wynosi w przypadku przewodniczącego Rady Powiatu - 85%, wiceprzewodniczących oraz członków Zarządu Powiatu – 75%, przewodniczących komisji - 65%, sekretarza Komisji Rewizyjnej – 55% oraz radnych nie pełniących funkcji w organach powiatu – 45%. Procenty te są wypłacane od tzw. kwoty bazowej i zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o samorządzie powiatowym, wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w budżecie państwa.

Radni podejmowali również decyzje związane z inwestycjami drogowymi (w Piwodzie, Węgierce, Rokietnicy Woli i Jarosławiu), zwiększając plan dochodów powiatu o ponad 280 tys. złotych, pochodzących z samorządów gminnych, współpracujących z powiatem przy tych pracach. Uchwała dotyczyła również drogi Wierzbna – Cieszacin. Rada przyjęła także program współpracy z organizacjami pozarządowymi na przyszły rok.

Całość sesji dostępna jest TUTAJ

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie