Rzeszów dołącza do kampanii „Dobro za Dobro"

Materiał informacyjny kampanii „Dobro za Dobro"
Wystartowała kampania „Dobro za dobro”, której celem jest pokazanie korzyści gospodarczych, kulturowych, społecznych, wynikających z pobytu w Polsce uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Pokazanie, że ta polska spontaniczna i bezwarunkowa pomoc sąsiadom, z biegiem czasu powoduje korzyści nie tylko dla obywateli Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie i mogą poczuć się bezpiecznie, ale również dla Polaków. Kampania obejmuje zasięgiem 7 miast wojewódzkich, w tym Rzeszów.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, w całym kraju, a szczególnie w położonym niedaleko granicy z Ukrainą Rzeszowie nastąpiła społeczna mobilizacja, wielka akcja pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy. Mieszkańcy Rzeszowa zjednoczyli się w geście solidarności i otworzyli swoje serca, przyjmując pod własne dachy, do swoich domów tysiące potrzebujących matek z dziećmi, uciekających przed wojną. Od pierwszego dnia, na dworcu PKP i we wszystkich miejskich punktach pomocowych, mieszkańcy tysiącami dostarczali żywność, artykuły higieniczne, opatrunkowe, środki łączności i wszystko, co było potrzebne. To fenomen w historii świata.

Miasto-ratownik

22 maja 2022 r., doceniając tę ogromną pomoc, Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, nadał specjalny tytuł „Miasta-Ratownika” jako pierwszemu miastu na świecie właśnie Rzeszowowi, doceniając wysiłek miasta, które licząc 200 tys. mieszkańców, w szczycie kryzysu uchodźczego przyjęło do siebie 100 tys. uchodźców z Ukrainy, wysyłając jednocześnie setki tysięcy ton pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Dobro wraca

Obywatele Ukrainy, z czasem stali się wdzięcznymi członkami społeczeństwa. Znaleźli pracę, założyli własne biznesy, budując na nowo swoje życia, włączyli się w budowanie polskiej gospodarki. Ukraińcy zatrudnieni w Rzeszowie, nie tylko wypełniają lukę na rynku pracy, ale też przyczyniają się do wzrostu wpływów z podatków do budżetu państwa i wzmacniają system emerytalny. Są naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Wspólnie spędzamy czas, poznajemy swoje tradycje, kulturę, rozwijamy pasje.

“Dobro za dobro”

Kampania pokazuje, że ofiarowane Ukraińcom przez Polaków bezwarunkowe i spontaniczne dobro owocuje i podkreśla jak wiele możemy sobie wzajemnie dać.

W projekcie wzięło udział 7 miast wojewódzkich - Białystok, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Rzeszów i Wrocław. Partnerem wspierającym został National Democratic Institute.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii „Dobro za dobro/Rzeszow”, na której znaleźć można dodatkowe informacje oraz linki do śledzenia profili w serwisie Instagram i Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rzeszów dołącza do kampanii „Dobro za Dobro" - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto