Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd zrezygnuje z Programu Inwestycji Strategicznych? [WIDEO]

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Wideo
od 12 lat
Rząd Donalda Tuska zapowiada, że prawdopodobnie nie będzie kontynuował Programu Inwestycji Strategicznych. To istotny program dla jednostek samorządu terytorialnego. W jego ramach ogłoszono 9 edycji na realizację m.in. infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjną, modernizację obiektów szkolnych, sportowych, rozbudowę stref ekonomicznych. Na Podkarpacie trafiło 9,5 mld zł. W skali kraju była to kwota 71 mld zł.

Fundusze z Programu Inwestycji Strategicznych mają służyć poprawie jakości życia mieszkańców, rozwojowi biznesu.

- Wielką stratą byłoby podjęcie decyzji przez obecny rząd o likwidacji tego programu. Wierzymy, że uda się przekonać rząd Donalda Tuska do tego, aby kontynuował ten ważny program, bo środki finansowe są samorządom bardzo potrzebne - mówi Ewa Leniart, poseł RP (PiS).

W ramach tego programu Samorząd Województwa Podkarpackiego pozyskał 653 mln zł, z czego 100 mln zł zasiliło inwestycję budowy dróg w Bieszczadach, 250 mln zł budowę drogi łączącą strefę ekonomiczną w Tarnobrzegu i Stalowej Woli, a 65 mln zł na drogę w strefie ekonomicznej w Mielcu.

Były to także środki, które trafiły do Rzeszowa. W sumie było to około 393 mln zł, a w ostatniej edycji Inwestycji Strategicznych było to 40 mln zł.

- W tym 30 mln zł jest przeznaczone na modernizację IX LO wraz z budową sali gimnastycznej oraz 2 mln zł na modernizację chirurgii ogólnej w Szpitalu Miejskim, a 8 mln na parki kieszonkowe – wylicza Ewa Leniart. I dodaje, że 250 mln zł zostało przeznaczone na realizację potężnej inwestycji drogowej służącej rozwojowi Strefy Dworzysko. Ma zostać tu zbudowana droga dojazdowa.

- Przez ostatnich 8 lat rząd Prawa i Sprawiedliwości dbał o równomierny rozwój regionów naszego kraju poprzez zasilanie budżetów małych ojczyzn. Pieniądze płynęły nie tylko z funduszów unijnych, jak to było wcześniej, a z budżetu państwa - mówi Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

- Sięgnęliśmy po 65 mln zł na budowę drogi wojewódzkiej łączącej węzeł autostrady A4 Rzeszów Zachód z DK9 i dalej do drogi S19 w celu skomunikowania terenów przemysłowych w Rogoźnicy. To w znacznym stopniu upłynni ruch w mieście - mówi Karol Ożóg, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Dodatkowo 7,5 mln zł trafiło do Szpitala Miejskiego. Nie brakowało także środków dedykowanych na zabytki. 2,9 mln zł przeznaczono na remont sceny w Teatrze im. W. Siemaszkowej oraz 2,2 mln zł na remont podłogi w kościele farnym.

- Środki finansowe były na tyle elastyczne, że to samorządowcy, wójtowie, starostowie, burmistrzowie wskazywali konkretne cele, na które te pieniądze chcą przeznaczyć - mówi Krzysztof Jarosz, kandydat do rady powiatu rzeszowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd zrezygnuje z Programu Inwestycji Strategicznych? [WIDEO] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto