Przezorny zawsze ubezpieczony – podsumowanie tegorocznych „Lekcji z ZUS”

Materiał informacyjny ZUS
Jednym z istotnych zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Dlatego ZUS prowadzi wiele działań i projektów informacyjno-edukacyjnych, które budują społeczną świadomość – od najmłodszych obywateli po seniorów. W szkołach podstawowych realizowany jest „Projekt z ZUS”, a sztandarowym przedsięwzięciem angażującym uczniów szkół ponadpodstawowych są „Lekcje z ZUS”, które wieńczy ogólnopolska olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Za nami kolejna edycja „Lekcji z ZUS” oraz olimpiady, czas więc na krótkie podsumowanie.

Świadomość ubezpieczeniowa młodego pokolenia

„Lekcje z ZUS” to projekt, który dostarcza praktycznej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i wspomaga start młodego pokolenia Polaków w dorosłe życie. Ideą, która mu przyświeca, jest nauka solidaryzmu społecznego i życia we wspólnocie, a także ułatwienie uczniom zrozumienia, dlaczego nowoczesne państwa formułują politykę zabezpieczenia społecznego. Prowadzący lekcje koordynatorzy ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS oraz nauczyciele przekazują odbiorcom wiedzę o ubezpieczeniach społecznych w sposób przystępny i dostosowany do ich wieku.

Zapotrzebowanie na wiedzę o ubezpieczeniach społecznych

Polacy niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych. Dla dużej części społeczeństwa mechanizmy jego działania są niezrozumiałe. Obywatele oczekują, że to państwo zadba o ich zabezpieczenie na starość, ale spora grupa osób nie wiąże tego z własną aktywnością i odprowadzaniem składek. Ponadto tylko pewien odsetek Polaków oszczędza indywidualnie z myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości.

Imponujące statystyki „Lekcji z ZUS”

Od startu projektu – w roku szkolnym 2014/2015 – w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział ponad pół miliona uczniów. Podsumowanie i ukoronowanie tego przedsięwzięcia stanowi olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W jej dotychczasowych edycjach z pytaniami zmagało się blisko 250 tys. osób. W roku szkolnym 2022/2023 w „Lekcjach z ZUS” uczestniczyło ponad 108 tys. uczniów, a do rywalizacji w olimpiadzie przystąpiło 36 tys. z nich. Na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz możliwość przyjęcia na studia na preferencyjnych warunkach.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Po przeprowadzonych „Lekcjach z ZUS” w szkołach ponadpodstawowych 22 listopada 2022 r. chętni uczestnicy stanęli do rywalizacji w ramach olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W pierwszym etapie udział wzięło blisko 36 tys. uczniów z 1021 szkół średnich z całej Polski. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru i mieli na to 30 minut. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą zdobytą podczas cyklu czterech „Lekcji z ZUS”. Pytania dotyczyły zasiłków, rent, emerytur, zasad rozliczeń, a także ogólnej wiedzy o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i jego zadaniach.

7 marca 2023 r. w 16 miastach Polski odbył się etap wojewódzki, podczas którego zmierzyło się ze sobą 340 najlepszych zespołów z całej Polski.

W trakcie tych zmagań zaprosiliśmy olimpijczyków do udziału w sondzie, by sprawdzić ich wiedzę. Oto, jak poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi skomplikowanego tematu, jakim są ubezpieczenia społeczne:

od 16 lat

W wielkim finale, czyli etapie centralnym, który odbył się 5 kwietnia 2023 r., spotkało się 20 najlepszych drużyn reprezentujących poszczególne województwa. Cztery z nich to zdobywcy tzw. dzikich kart. Komitet główny przyznaje je zespołom, które w etapie wojewódzkim uzyskały wysoką liczbę punktów, ale nie zakwalifikowały się do rywalizacji z pierwszego miejsca.

„Lekcje z ZUS” – przezorny zawsze ubezpieczony

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest kamieniem milowym wiedzy ekonomicznej. Możemy oczekiwać, że ci młodzi ludzie, którzy biorą udział w olimpiadzie ubezpieczeniowej, a zwłaszcza ci, którzy są jej finalistami, będą w niedalekiej przyszłości uczestniczyć w dyskursie publicznym na temat ekonomii, gospodarki, finansów publicznych. I staną po stronie faktów i konkretów, a nie tego, co się komuś wydaje na temat składek, emerytur czy zasiłkówpodsumowała podczas finału olimpiady prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W nowym roku szkolnym wystartują kolejne edycje projektów edukacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym „Lekcji z ZUS”. To unikalne przedsięwzięcie w skali kraju, które porusza tematykę ubezpieczeń społecznych. Jak mówi popularne powiedzenie, przezorny zawsze ubezpieczony, ale przezorność wymaga wiedzy o zagrożeniach i możliwościach. I właśnie tę wiedzę przekazuje młodym ludziom ZUS podczas swoich lekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Przezorny zawsze ubezpieczony – podsumowanie tegorocznych „Lekcji z ZUS” - Portal i.pl

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto