Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Profesor Marian Wolski uratował zabytkowy lamus w Hawłowicach Górnych [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Prof. Marian Wolski, historyk sztuki i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie uratował zabytkowy lamus w Hawłowicach Górnych w powiecie jarosławskim i został za to odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Lamus, dawny dwór obronny w Hawłowicach Górnych jest jednym z cenniejszych zabytków szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej nie tylko w pow. jarosławskim, ale na całym Podkarpaciu. Jest wyjątkową pamiątką historyczną oraz atrakcją turystyczną. Przed II wojną światową wchodził w skład majątku rodziny prof. Mariana Wolskiego. Dwór należał do jego dziadków, którzy niestety jesienią 1944 roku zostali z niego wypędzeni przez władzę komunistyczną.

Mimo iż profesor urodził się w Warszawie, to nigdy nie zapomniał o wyjątkowej posiadłości jego rodziny. W roku 2002 lamus, resztki dworu i park powróciły po prawie 60 latach do rąk prawowitych właścicieli. Profesor odkupił posiadłość od państwa oraz odnowił znajdujący się w jego sąsiedztwie lamus (dawny magazyn na niepotrzebne już rzeczy). Budynek, który wcześniej był dworem wieżowym odzyskał dawny blask. Odtworzono w nim renesansowy piec (jest to jeden z kilku zaledwie pieców z tego czasu odtworzonych w Polsce) i urządzono wystawę kafli z XVI I XVII wieku. Ponadto poddano konserwacji najstarsze na Podkarpaciu świeckie polichromie.

Prof. Marian Wolski przyznał, że jest wzruszony tym, że uhonorowano jego działalność, jednak to co robi, zawsze uważał jako swoją powinność. Warto dodać, że profesor od wielu lat wspiera również między innymi działalność Muzeum w Jarosławiu. Został odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju muzealnictwa.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Profesor Marian Wolski uratował zabytkowy lamus w Hawłowicach Górnych [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto