Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Katalog zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku” już jest!

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
- Niech ten katalog wydany w przeddzień jubileuszu 50. rocznicy istnienia Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku będzie dla Wszystkich ciekawą lekturą oraz zaproszeniem do odwiedzenia naszego Muzeum - mówi Wojciech Kruk z działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku.
- Niech ten katalog wydany w przeddzień jubileuszu 50. rocznicy istnienia Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku będzie dla Wszystkich ciekawą lekturą oraz zaproszeniem do odwiedzenia naszego Muzeum - mówi Wojciech Kruk z działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku. Muzeum w Przeworsku
Imponująca publikacja autorstwa Wojciecha Kruka pt. „Katalog zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku” prezentuje bogatą i unikatową kolekcję pożarniczą, pochodzącą głównie z terenu powiatu przeworskiego, która była dawniej na wyposażeniu Ochotniczych Straży Pożarnych. Została ona zgromadzona i uratowana przed zniszczeniem przez Leona Trybalskiego, przeworskiego kolekcjonera pamiątek strażackich.

- Głównym celem katalogu do wystawy stałej Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku jest zaprezentowanie miłośnikom, pasjonatom i większej grupie osób, wspaniałej na skalę Polski kolekcji pożarniczej, w skład której wchodzi duża ilość i różnorodność eksponatów - mówi Wojciech Kruk z działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku.

Ideę utworzenia Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku zapoczątkował również sam Leon, który swój prywatny zbiór pożarniczy, gromadzony przez niemal całe swoje życie, przekazał za darmo społeczeństwu w 1974 r. Ofiarowany przez Leona Trybalskiego wyjątkowy, imponujący i regionalny zbiór zabytkowego sprzętu strażackiego jest dzisiaj bezcenny dla kultury polskiej oraz miasta Przeworska. Cały dorobek jaki pozostawił po sobie Leon Trybalski, a w szczególności Muzeum Pożarnictwa zasługuje na uznanie i wdzięczność.

- Katalogiem tym chcę oddać szacunek druhowi Leonowi Trybalskiemu oraz wszystkim strażakom Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy niejednokrotnie biorąc udział w akcjach pożarniczych narażają swoje życie na niebezpieczeństwo - zaznacza Wojciech Kruk.

Część opisowa niniejszego katalogu została oparta na dokumentach archiwalnych, czasopismach oraz publikacjach pochodzących głównie ze zbiorów muzeum oraz opatrzona została materiałem fotograficznym, obrazującym stary sprzęt strażacki. Ponadto zaprezentowano w nim dokumenty archiwalne i fotografie ze zbiorów muzeum. Katalog został podzielony na 20 rozdziałów, z czego najobszerniejszy rozdział poświęcony został kolekcji sikawek strażackich z końca XIX i pocz. XX w. Jest ona dzisiaj największą w Polsce znajdującą się w Muzeach Pożarnictwa.

„Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz ze środków Powiatu Przeworskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Katalog zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku” już jest! - Przeworsk Nasze Miasto

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto