Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jawornik Polski znów będzie miastem? [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Skoro jest przedmieście, to powinno być też miasto. W Jaworniku Polskim ruszyły rozmowy na temat ewentualnego powrotu do walki o prawa miejskie. Wójt Stanisław Petynia zapewnia, że to szansa na rozwój całej gminy.

Z miejscowością Jawornik Polski sąsiaduje Jawornik Przedmieście i zdecydowanie nie jest to przypadek. Pierwsze wzmianki o tym, że Jawornik Polski był miastem pojawiły się już w XV wieku. Sama zabudowa tej miejscowości również na to wskazuje, jest tam bowiem rynek, a wkoło kamieniczki. Herb Jawornika Polskiego z zarysem murów obronnych, też jest typowy dla miast.

- W ciągu ostatnich 550 lat, przez 450 Jawornik był miastem. Więc pomysł nie jest wcale incydentalny – wyjaśnia nam Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski.

Jedne źródła podają, że prawa miejskie zostały utracone w 1919 roku, inne że w 1934. Dlatego wójt powołał zespół złożony z nauczycieli historii z całej gminy, którzy właśnie w tej chwili zajmują się dotarciem do jak największej ilości źródeł historycznych, które z jednej strony będą niezbędne do wniosku o nadanie praw miejskich (uzasadnienie historyczne), a z drugiej strony przybliżą jak najwięcej faktów.

Najważniejsze jest dobro mieszkańców i rozwój całej gminy

Wójt Stanisław Petynia w rozmowie z nami przyznaje, że aspekt historyczny, to nie jedyny powód, dla którego władze gminy chcą odzyskać prawa miejskie.

- Pomysł ten tkwi w naszych głowach od co najmniej kilku lat. Chcieliśmy jednak zacząć na początku od infrastruktury i poprawy życia mieszkańców. Nie chodzi o samą nazwę „miasto”. Ale impulsem do działania był telefon z Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem, czy nie myślimy o odzyskaniu praw miejskich – mówi wójt Petynia.

Jakie aspekty życia mieszkańców Jawornika zmienią się po nadaniu praw miejskich?

Według wójta pomysł ten nie ma żadnych negatywnych aspektów. Podstawową korzyścią dla wszystkich mieszkańców będzie możliwość realizacji inwestycji na wszystkich działkach (w obecnej chwili jest to znacznie utrudnione lub niemożliwe). Po nadaniu praw miejskich będzie możliwość budowy domu, garażu czy budynku gospodarczego bez ograniczeń. Na każdej działce będzie mógł powstać zakład produkcyjny, a nawet będzie można wybudować farmę fotowoltaiczną.

- Ograniczenia w nabyciu działki wynikające z ochrony gruntów rolnych sprawiają, że mnóstwo ludzi od nas ucieka. A my chcemy nie tylko, by zostawali w naszej gminie, ale także by zamieszkiwali u nas nowi mieszkańcy – tłumaczy wójt i dodaje, że wówczas ceny wartości działek wzrosną kilkukrotnie, przez co każdy właściciel będzie mógł zyskać nawet do kilkuset tysięcy złotych. Będzie też możliwość drogiego wydzierżawienia działek (obecnie jest 20 tys. zł ha/rok).

Mieszkańcy boją się o podatki

Zapewnia, że wszystkie podatki pozostaną bez zmian (śmieci, woda, kanalizacja). Nie będzie potrzeby budowania nowych urzędów, zatrudniania nowych urzędników, a pensja wójta i urzędników również się nie zmieni. Na zachętę dodaje, że nie trzeba też będzie wymieniać dowodów osobistych.

W przypadku rolników również nic się nie zmieni. Podatek rolny będzie ten sam, te same klasy gruntów, tylko przestanie obowiązywać ustawa o ochronie gruntów rolnych, a więc będzie można robić inwestycje na klasach 1-3.

- Nawet dodatek wiejski dla nauczycieli zostanie, bo należy się on i we wsiach i miastach do 5 tysięcy mieszkańców – mówi Stanisław Petynia.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, Jawornik Polski byłby miastem już w następnym roku

Procedura dot. nadania praw miejskich już ruszyła. Rada Gminy podjęła uchwałę. W tej chwili trwa kampania informacyjna, wyjaśniane są wszelkie wątpliwości mieszkańcom. Co dalej?

- Następnie zrobimy ankietę wśród mieszkańców całej gminy i jeśli ona wyjdzie pozytywnie, to wtedy złożymy wniosek do premiera i będziemy czekać na decyzję. Wniosek trzeba złożyć do końca marca. Jeżeli zostałby rozpatrzony pozytywnie jeszcze w tym roku, wówczas już 2024 roku Jawornik Polski byłby miastem. Chcę jednak zaznaczyć, że nie chcemy nic przyspieszać, ani robić na siłę. Jeżeli mieszkańcom nie będzie podobał się ten pomysł i nie będą chcieli, to rezygnujemy, nie mamy presji – puentuje wójt Jawornika Polskiego i nie ukrywa, że będzie się opierać na doświadczeniu sąsiedniego Dubiecka, które 2 lata temu również odzyskało prawa miejskie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jawornik Polski znów będzie miastem? [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto