MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Giganci Kultury 2023. Prestiżowe nagrody rozdane. Za nami wyjątkowa gala. Obejrzyj relację

Giganci Kultury 2023
Gala Giganci Kultury 2023 za nami. Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie po raz pierwszy w historii przyznano prestiżowe nagrody i wyróżnienia instytucjom oraz osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do promowania rodzimej kultury, a także pielęgnowania dziedzictwa narodowego.

W środę 21 czerwca na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Giganci Kultury 2023. W trakcie wydarzenia uhonorowano instytucje, marki oraz osobistości, które nie tylko wspierają rodzimą kulturę, ale również są aktywnie zaangażowane w działania promujące sztukę oraz pielęgnowanie dziedzictwa narodowego. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach. Inicjatorem projektu jest POLSKA PRESS GRUPA.

od 16 lat

Chciałbym bardzo podziękować Polsce Press za to, że zaangażowała się w promowanie kultury. To jest bardzo ważne i istotne, to jest najpiękniejszy sposób realizacji misji dziennikarskiej, misji medialnej - mówił w trakcie gali, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Kultura i sztuka są tym, bez czego społeczeństwo nie może funkcjonować"

W wydarzeniu oprócz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego udział wzięli m.in. wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, Dorota Kania - redaktor naczelna Polska Press Grupy oraz Joanna Lichocka - posłanka na Sejm oraz członkini Rady Mediów Narodowych, która odczytała ze sceny list od marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek.

Pani marszałek wyraziła głęboki żal, że nie może wziąć udziału w tym wielkim wydarzeniu. Jednocześnie podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym zarówno w projekt "Giganci Kultury", jak i wszelkie działania na rzecz promowania polskiej sztuki.

Kultura stanowi istotę życia społecznego. Jej najgłębszym sensem jest kształtowanie postaw ludzkich, kształtowanie wrażliwości na piękno i dobro, tworzenie wspólnej, narodowej przestrzeni duchowego dialogu. To prawdziwy fundament Polski, który decyduje o naszej tożsamości. Odwołując się do naszej wrażliwości, otwiera nam oczy na tak bardzo drogie nam wartości. Uroczystość wręczenia, przyznawanych po raz pierwszy, nagród Giganci Kultury Polska Press jest szczególną okazją do złożenia wyrazów szacunku i uznania wszystkim, którzy mają swój wielki udział w tworzeniu i upowszechnianiu naszego najcenniejszego narodowego dobra. I chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wiele im zawdzięczamy - napisała w liście marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Elżbieta Witek.

O tym, jak ważne w dzisiejszych czasach jest pielęgnowanie dziedzictwa narodowego, mówiła także redaktor naczelna Polska Press Grupy Dorota Kania.

Dzisiaj ma miejsce bardzo ważne święto. To święto twórców i artystów, ale także tych, którzy polską kulturę wspierają. Tych spółek, bez których istnienie polskiej kultury byłoby niemożliwe. Nie wszystkich Pan Bóg obdarzył talentem żeby tworzyć, ale każdy może wspierać polską kulturę, do czego serdecznie zachęcam - powiedziała redaktor naczelna Polska Press Grupy Dorota Kania.

O wspieraniu polskiej kultury mówił również minister Piotr Gliński.

W tym gronie nie trzeba podkreślać, że kultura jest najważniejsza. Wspólnota narodowa, która dba o kulturę, jest silna i bezpieczna. Kultura i sztuka są tym, bez czego społeczeństwo nie może funkcjonować. Chciałem powiedzieć także dwa słowa do nominowanych. Wiem, że kapituła miała duży kłopot z wyborem zwycięzców. Ja bardzo Wam wszystkim gratuluję, ponieważ wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękuję również tym, których nie ma tu dzisiaj z nami, a także mają swój wkład w tworzenie kultury - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Giganci Kultury 2023. Lista laureatów

Nagroda "Giganci Kultury" została przyznana w sześciu kategoriach. Oto one:

Kategoria: Przestrzeń Kultury

Nagrodę w kategorii "Przestrzeń Kultury" przyznano Muzeum Tatrzańskiemu. Zwycięzcę ogłosiła Dorota Kania. O wyborze laureata zadecydował fakt, że nie tylko prezentuje on zbiory związane z regionem, ale także pielęgnuje podhalańskie tradycje i dzieła sztuki.

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się jeszcze Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Kategoria: Zaangażowani w kulturę

W tej kategorii zwycięstwo przypadło Polskiej Operze Królewskiej, która od 1 sierpnia 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej. Nagrodę wręczyła Dorota Kania.

Warszawska instytucja o główną nagrodę rywalizowała z Aukso - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, która od lat zdobywa uznanie jako jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie oraz z zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk”, który od ponad 70 lat z powodzeniem promuje polską kulturę za granicą, prezentując tradycje ludowe w nowoczesny i porywający sposób.

Kategoria: Inwestycja

Nominowane do kategorii "Inwestycja" zostały trzy wybitne projekty. Zwyciężyć mógł jednak tylko jeden. Główna nagroda powędrowała do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałego w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem "Milusin", stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego jego postaci.

O zwycięstwie zadecydował fakt, że Muzeum nie tylko przybliża życiorys Józefa Piłsudskiego, ale aktywnie propaguje pamięć o jego dokonaniach i dziedzictwie, stając się miejscem, w którym historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków.

Nagrodę zwycięzcom wręczyła Dorota Kania.

W kategorii "Inwestycja" nominowane były jeszcze Panteon Górnośląski w Katowicach oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Kategoria: Wydarzenie Kulturalne

W tej kategorii do walki o nagrodę główną stanęły trzy wybitne wystawy. Zwyciężyła nominacja wspólna: "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie), przedstawiające twórczość tej niezależnej artystki, której udały się stworzyć wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

Nagrodę w tej kategorii wręczyła Dorota Kania.

Pozostałe wystawy, które znalazły się w gronie nominowanych to "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz "Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” (Zamek Królewski w Warszawie i Staatliche Kunstsammlungen-Gemaldegalerie w Dreźnie).

Kategoria: Mecenas Kultury

W tej kategorii zwyciężyła spółka PGE, która w ramach programu "PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” udzieliła w 2022 roku wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju.

Kapituła doceniła fakt, że PGE angażuje się również w projekty Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi, a także wspiera liczne działania edukacyjne i organizuje lekcje dla uczniów.

Nagrodę w tej kategorii wręczył Członek Zarządu Polska Press Grupa Miłosz Szulc.

Do walki o zwycięstwo w tej kategorii stanęły również: KGHM Polska Miedź oraz Totalizator Sportowy.

Kategoria: Osobowość Kultury

Nagrodę specjalną w kategorii "Osobowość Kultury" z rąk ministra Piotra Glińskiego odebrał Ignacy Czwartos - wybitny malarz, znany jako twórca oryginalnych, metafizycznych abstrakcji oraz obrazów figuratywnych odwołujących się do tradycji polskiego i europejskiego baroku.

Wyróżnienia specjalne

Kapituła nagrody "Giganci Kultury" postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:

  • Joanna Siedlecka
  • Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury)
  • Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne)
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja)
  • Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)
  • Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury)

Uroczystość poprowadzili Anna Popek oraz Aleksander Sikora, a swoimi wspaniałymi występami uświetnili ją Natalia Sikora, Janusz Radek oraz Piotr Cugowski. Artyści wykonali piosenki z repertuaru Marka Grechuty. Utwory pochodziły ze słynnego albumu legendarnego muzyka pod tytułem "Dziesięć ważnych słów".

Kolejna gala "Giganci Kultury" odbędzie się w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Giganci Kultury 2023. Prestiżowe nagrody rozdane. Za nami wyjątkowa gala. Obejrzyj relację - Portal i.pl

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto