Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egipskie ciemności w Jarosławiu. Które ulice powinny zostać pilnie „doświetlone"?

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Jarosław, ul. 3-go Maja
Jarosław, ul. 3-go Maja internauta
Wyłączenie co drugiej latarni jest efektem wdrożonych rozwiązań oszczędnościowych przez burmistrza Jarosławia Waldemara Palucha. Mieszkańcom nie podoba się ten pomysł i nie czują się bezpiecznie, gdy jest tak ciemno na ulicach. Co na to włodarz miasta?

Trudne warunki na jezdniach i chodnikach

Ciemności w mieście trwają już dobrych kilka miesięcy i nie są wynikiem awarii, lecz wdrożonych oszczędności. Oczywiście było to konsultowane z mieszkańcami, którzy mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych i zdecydować czy wolą wyłączenie oświetlenia miejskiego w godzinach od 23.00 do 5.00, czy też ograniczenie działania oświetlenia ulicznego w postaci wyłączenia co drugiej latarni. Większość wybrała drugą opcję, choć najpewniej woleliby na bezpieczeństwie nie oszczędzać wcale.

Teraz gdy warunki na drogach i chodnikach pogorszyły się ze względu na śnieg, który na przemian topnieje i zamarza, kierowcom oraz pieszym brak światła w niektórych miejscach przeszkadza jeszcze bardziej. W mediach społecznościowych trwa rozgorzała dyskusja na ten temat, internauci krytykują pomysł wyłączania latarni, a szczególnie w okresie zimowym.

Jarosławianie potrzebują latarek!

Dodatkowo problem nagłośnił radny Marcin Nazarewicz, który wraz ze znajomymi zorganizował akcję „Rozświetlmy drogę Mikołajowi”. 6 grudnia rozdawali poruszającym się po ciemnych ulicach dzieciom i młodzieży odblaski, a Mikołajowi oświetlali drogę latarkami. Pomysł zaczerpnęli od jarosławskiego artysty Ireneusza Janickiego, który również pokazał problem braku oświetlenia w mieście w satyrycznym rysunku. Organizatorzy akcji chcieli w ten sposób zasygnalizować problem z poruszaniem się po ulicach miasta.

Latarka - Od Św. Mikołaja to najlepszy prezent dla mieszkańców Jarosławia Miasta Olśnień. (Nowa kartka świąteczna z Jarosławia)
Latarka - Od Św. Mikołaja to najlepszy prezent dla mieszkańców Jarosławia Miasta Olśnień. (Nowa kartka świąteczna z Jarosławia) Ireneusz Janicki - akryl 2023 r.

Niektóre ulice zostaną "doświetlone"

Wszystkie te sygnały dotarły do jarosławskiego magistratu. Czy zatem burmistrz poszuka oszczędności gdzie indziej, a na ulicach będzie bezpieczniej? Nie do końca. Pan Waldemar Paluch wyszedł z pomysłem „doświetlenia” jedynie niektórych miejsc, które wybiorą mieszkańcy w przygotowanej dla nich ankiecie.

Po udzieleniu odpowiedzi TAK na pytanie: Czy zauważa Pan/Pani pilną potrzebę włączenia większej liczby latarni w naszym mieście ze względów bezpieczeństwa? Wystarczy wpisać: Które ulice/miejsca w Jarosławiu Pani/Pana zdaniem powinny zostać pilnie „doświetlone"? To wszystko!

- Wygląda na to, że 2024 rok będzie kolejnym trudnym rokiem pod względem budżetowym. Koszty m.in. energii elektrycznej dla miasta nie zostały zmniejszone, w przeciwieństwie do wpływów do kasy miejskiej. Staramy się nieustannie optymalizować wydatki i kontynuować politykę oszczędnościową, do której zmusiły nas czynniki od nas niezależne. Docierają do mnie jednak sygnały od Państwa, że są w Jarosławiu miejsca, które należy „doświetlić" ze względów bezpieczeństwa. Ustalmy zatem wspólnie, gdzie niezbędne jest włączenie większej liczby latarni - mówi burmistrz miasta Waldemar Paluch.

Anonimowa ankieta dostępna jest do 8 grudnia br.TUTAJ, a jej wyniki poznamy już wkrótce. Czy to zadowoli jarosławian?

- Mieszkańcy wyraźnie dali do zrozumienia, również w mediach społecznościowych, że brak oświetlenia nie dotyczy konkretnych miejsc tylko całego miasta - tak komentują ankietę w Sieci.

Władze miasta zaznaczają, że w miejscach newralgicznych, czy strategicznych na terenie miasta, takich jak np. skrzyżowania ulic, przejścia dla pieszych, pozostawione było i jest pełne oświetlenie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto