Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudze chwalicie, swego nie znacie - Winnice Rodziny Steckich w Jarosławiu i Węgierce

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Mało kto wie, ale w naszym regionie produkowane jest wysokiej jakości wino. Pomimo kapryśnego klimatu, rodzina Steckich produkuje wiele odmian tego trunku. Winnica Steckich, powstała w 2002 roku i zlokalizowana jest w samym centrum starego miasta w Jarosławiu. Druga winnica, która powstała rok później, znajduje się w miejscowości Węgierka koło Pruchnika. Oficjalnie wino z jarosławskiej ziemi, rodzina zaczęła sprzedawać w 2018 roku.

W Jarosławiu, mieście słynącym z Jarmarków, gdzie w średniowieczu handlowano skórami, materiałami, żelazem, bydłem i innymi artykułami z całego świata, istotną pozycję zajmowało węgierskie wino. To właśnie przy ulicy Grodzkiej nr 2 i nr 6, na Jarosławskim Rynku, do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne piwnice, w których były niegdyś składy win węgierskich. Tutaj nabierały ostatecznego kształtu i bukietu a po okresie dojrzewania były sprzedawane i transportowane rzeką San dalej na północ przez Gdańsk do Skandynawii.

W 2002 roku, Pan Jerzy Stecki postanowił połączyć pasję i uprawę winogron, z tradycją oraz historią miasta.

- Początki mojej działalności zaczęły się koło Kolegiaty na ul. Panieńskiej w Jarosławiu. Zaczynałem od 3 i pół ara – opowiada założyciel winnicy.

Główna winnica powstała rok po założeniu firmy, w miejscowości Węgierka (22 km od Jarosławia). Położona jest na malowniczym stoku Pogórza Dynowskiego. Obecnie zajmuje ok. pół hektara, ale docelowo ma być dwa razy większa.

Pan Jerzy miał wcześniej inną firmę handlową, ale postanowił zająć się czymś innym.

- Natrafiłem wtedy na pilotażowe programy trzyletnie i od tego się zaczęło. Założyłem wraz z innymi osobami Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpackich. Pionierem był Roman Myśliwiec z Jasła. Co chwilę dołączało do nas coraz więcej osób. Jeździliśmy na szkolenia za granicę, widzieliśmy jak powstają tam winnice i uczyliśmy się jak to powinno prawidłowo wyglądać. I tak to się powoli rozkręcało – opowiada.

Założyciel winnicy zaznacza, że klimat w Polsce jest kapryśny, dlatego też cały czas sprawdzają, które odmiany winogron można uprawiać na naszych terenach i jakie wina będą zdatne do picia.

Ile trwa proces sprawdzania, które odmiany winogron nadają się na nasze tereny?

- Około 5 lat. Najpierw trzeba winorośl posadzić. Pierwsze owoce są dopiero po dwóch, trzech latach. Później trzeba te owoce zebrać, przetworzyć na wino i ostatecznie zrobić to wino. Następnie trunek musi przynajmniej rok leżakować i dopiero wtedy oceniamy czy jest to wino pijalne czy też nie. Jest to proces bardzo pracochłonny – wyznaje Pan Jerzy.

Z uwagi na ostry klimat, rodzina Steckich, postawiła na odporniejsze odmiany, takie jak: Seyval Blanc, Muskat, Jutrzenka, Aurora, Bianca, Sibera, Johanniter, Phoenix, Pinot Gris, Bacchus, Hibernal i Solaris. Czerwone wino robią z: Marechal Foch, Leon Millot, Rondo, Regent, Pinot Noir Precoce, Roesler.

Jak dużo osób pracuje w winnicy?

- Nie mam zatrudnionych żadnych pracowników. Wszystkim zajmujemy się sami, tzn. ja i moja rodzina, która mi bardzo pomaga - mówi Pan Stecki.

Państwo Steccy aktywnie uczestniczą w promowaniu kultury winiarskiej na Podkarpaciu. Są obecni na imprezach promujących lokalne atrakcje kulinarne i winiarskie. Jerzy Stecki- właściciel winnicy jest członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, Międzynarodowego Szlaku Historycznego Receptur oraz razem z zaprzyjaźnionymi winnicami ze Słowacji – Karpackiego Szlaku Win.

Do winnicy w Węgierce można przyjechać, po uprzednim umówieniu terminu. Oferta obejmuje zwiedzanie winnicy, degustację win, organizację ogniska, gorącego kociołka, itp. Prowadzone są także szkolenia dla początkujących oraz można zaczerpnąć porad z zakresu uprawy i przetwórstwa gronowego.

W najbliższym czasie, będzie można spotkać rodzinę Steckich na Jarmarku Jarosławskim, który odbędzie się w następnym tygodniu. Będzie można zdegustować różne odmiany win, które wyprodukowali.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto