Szkolny Festiwal E(x)plory w ZSTiO w Jarosławiu. Zobaczcie najzdolniejszych uczniów i ich niesamowite wynalazki! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz
Klaudia Oronowicz
Najzdolniejsi uczniowie, dzięki stworzeniu niesamowitych wynalazków, otrzymali akredytacje do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory.
Najzdolniejsi uczniowie, dzięki stworzeniu niesamowitych wynalazków, otrzymali akredytacje do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory. ZSTiO Jarosław
Udostępnij:
30 listopada br. w Jarosławiu odbył się Szkolny Festiwal E(x)plory, który stanowi część Programu E(x)plory, wspierającego młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promuje ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Celem Festiwalu było zachęcanie młodzieży do tworzenia i rozwijania projektów naukowych oraz wyłonienie projektów, które będą prezentowane podczas Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory.

Festiwal uroczyście otworzył Adam Tomaszewski - dyrektor ZSTiO w Jarosławiu, Mariusz Trojak - wicestarosta jarosławski, Maciej Michalski - z-ca dyrektora Podkarpackiego Centrum Nauki, Artur Tutka - nauczyciel ZSTiO i organizator konkursu. W wydarzeniu wzięło udział około 250 osób, w tym; pracowników naukowych, nauczycieli, przedstawicieli urzędów, przedsiębiorców, studentów i uczniów.

W konkursie finałowym wystąpiło 37 uczniów, którzy przedstawili 13 projektów badawczych. Te z kolei były oceniane przez powołane specjalnie na tę okazję jury złożone ze specjalistów reprezentujących świat nauki i biznesu. Przewodniczącą jury była dr inż. Joanna Lisok z Politechniki Śląskiej, członkami Jury byli Tomasz Cisło - prezes Fundacji Akcelerowani do przyszłości, Dawid Wawrzkiewicz - dyrektor Unmanned vehicle innovations, Jakub Matwij - dyrektor ITMinds.

Akredytację do etapu regionalnego otrzymały dwa projekty:

Zhelta K6 - innowacyjna klawiatura komputerowa, zaprojektowana, zaprogramowana i wykonana przez Filipa Piękosia (z klasy pierwszej ZSTiO w zawodzie technik programista) oraz Green Whale - inteligentna łódź badawcza i zbierająca śmieci na zbiornikach wodnych wykonana prze Jakuba Nowaka, Filipa Kubeckiego i Kamila Badowicza (maturzystów ZSTiO z technikum informatycznego). Do projektu Zhelta K6 wszczęta zostanie procedura patentowa.

Jury doceniło i nagrodziło jeszcze projekty:

Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w przestrzeni magazynowej oraz w salach produkcyjnych, Mała-wielka-pomoc - robot dostarczający insulinę do zawalisk, Aio with easy access (AIO-WEA), Ładowarka do samochodów elektrycznych zasilana słońcem i wiatrem, SLP - Second life of plastic - drugie życie plastiku. Projekty wymienione powyżej zostały wykonane przez uczniów ZSTiO w Jarosławiu w zawodach technik informatyk, programista, automatyk i elektronik.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu to szkoła z tradycjami naukowymi. Tylko w roku ubiegłym ponad dwudziestu uczniów z "Mechanika" zostało laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad i konkursów. Nakrętkowy pożeracz, projekt który w ubiegłym roku wystartował w takim wydarzeniu, w tym będzie reprezentował Polskę w USA w konkursie międzynarodowym REGENERON ISEF, a BeeAPP – inteligentny ul, w Finale Explory w Gdyni został laureatem Nagrody Publiczności.

Organizatorem konkursu naukowego był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, a wydarzenie afiliowane jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie