"Aleja Maturzystów" to inicjatywa prof. dr. hab. Krzysztofa Rejmana, rektora jarosławskiej uczelni. W alei posadzono już trzecią lipę, a uczniowie wraz z dyrektorami jarosławskich wpisali się do księgi pamiątkowej.
Jak wyjaśnia nam pomysłodawca celem „Alei maturzystów” jest połączenie troski o środowisko i ekologię oraz podkreślenie związku pomiędzy uczelnią, a szkołami średnimi.
- To głównie dzięki jarosławskim szkołom uczelnia ma tak wspaniałych studentów – podkreśla rektor uczelni.
Plan jest taki, by w przyszłości, na terenie kampusu powstała wielka aleja lipowa i aby każdy rocznik miał swoje drzewo pamiątkowe oraz mógł wpisać się do księgi pamiątkowej. Lipy mają być symbolem nauki dla absolwentów jarosławskich szkół, którzy w danym roku zdawali maturę i wchodzą w okres dorosłości.
- Chciałbym, aby po kilkunastu czy po kilkudziesięciu latach, każdy maturzysta mógł tu wrócić np. ze swoimi dziećmi, czy wnukami i powiedzieć: „To jest lipa z mojego rocznika, wtedy zdawałem maturę i wtedy osiągnąłem sukces w życiu, rozpocząłem studia” – mówi prof. dr hab. Krzysztof Rejman.
Jaką symbolikę ma lipa?
Bardzo dużą rolę lipa odgrywa w symbolice mitycznej i religijnej. Prawdopodobnie dlatego, że jest to drzewo długowieczne. Niektóre lipy osiągają wiek 800, a niektórzy mówią, że nawet i 1000 lat. Podczas uroczystości rektor uczelni podkreślał, że symbolizuje ona wiedzę, a im większa korona tym bardziej rozwinięte są nasze umysły. Ponadto lipa w czasach Polski sarmackiej, była sadzona wtedy, kiedy udawało się rozwiązać jakieś spory i nawiązać pokój. Prof. dr hab. Krzysztof Rejman nawiązał tu do sytuacji za naszą wschodnią granicą. Mówił też o wielkim znaczeniu lipy w chrześcijaństwie. Bowiem jest to drzewo poświęcone Matce Bożej. Lipy często sadzone są wokół kościołów i symbolizują opieką, jaką otacza nas Maryja. O lipie pisało też wielu poetów: Słowacki, Konopnicka, Sienkiewicz, itd. Już nie mówiąc o tym, jak wielkie znaczenie ma to drzewo dla ekologii. Żyjemy w antropocenie, gdzie niestety wpływ człowieka na środowisko jest bardzo negatywy. Każde drzewo, które sadzimy, to gest w stosunku do przyrody, która nas otacza, ponieważ pochłaniają one dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla, jak wszyscy wiemy, to jeden z gazów cieplarnianych, który powoduje zmiany klimatyczne. My tymi drobnymi gestami chcemy przede wszystkim wyczulić młodych ludzi na troskę o środowisko oraz zachęcić do ekologicznego życia – mówił podczas uroczystości rektor uczelni.
W inauguracji akcji sadzenia drzewa wzięły udział szkoły:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika,
- Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego,
- Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego,
- Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej,
- Zespół Szkół Innowacyjnych,
- Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej,
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha,
- Zespół Szkół Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza,
- Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?
- Skandal w Brazylii! Żywa kobieta znaleziona w worku w kostnicy