MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna podsumowała pięciomiesięczny okres tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej, wewnętrznej granicy Unii Europejskiej, trwały prawie pięć miesięcy.
Tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej, wewnętrznej granicy Unii Europejskiej, trwały prawie pięć miesięcy. BiOSG
Po prawie pięciu miesiącach zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspierani przez policjantów oraz żołnierzy skontrolowali w tym czasie ok. 89 tys. osób. Zatrzymali kilkadziesiąt osób poszukiwanych przez polskie i zagraniczne służby.

Tymczasowe kontrole na granicy wprowadzono decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na zwiększoną presję migracyjną z południa Europy. Na Podkarpaciu granicę można było przekraczać wyłącznie w Barwinku, Radoszycach i Ożennej.

Kontrole prowadzone były od 4 października 2023 do 2 marca obecnego roku.

W działania zaangażowani byli mundurowi z placówek SG w Sanoku, Wetlinie i Krościenku
W działania zaangażowani byli mundurowi z placówek SG w Sanoku, Wetlinie i Krościenku BiOSG

- W działania zaangażowani byli mundurowi z placówek SG w Sanoku, Wetlinie i Krościenku. Mundurowi skontrolowali na kierunku wjazdowym do Polski blisko 89 tys. osób i ponad 43 tys. pojazdów - informuje Bieszczadzki Oddział Strazy Granicznej.

Strażnicy Graniczni wspierani przez policjantów oraz żołnierzy skontrolowali przy granicy ze Słowacją ok. 89 tys. osób
Strażnicy Graniczni wspierani przez policjantów oraz żołnierzy skontrolowali przy granicy ze Słowacją ok. 89 tys. osób BiOSG

Funkcjonariusze podjęli czynności wobec kilkudziesięciu cudzoziemców, będących w zainteresowaniu krajowych lub zagranicznych służb. Dzięki wprowadzonym kontrolom zatrzymano m.in. oszusta podatkowego, Mołdawianina, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu oraz Europejskim Nakazem Aresztowania przez władze Słowacji. Zawrócono na terytorium Słowacj, z uwagi na brak wymaganej wizy lub dokumentu pobytowego, 29 cudzoziemców pochodzących z Syrii, Pakistanu, Turcji oraz Iraku.

Efektem prac mundurowych było zatrzymanie trzech fałszywych dokumentów: ukraińskiego i mołdawskiego prawa jazdy oraz polskiej polisy OC.

- Czynności realizowano w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu granicznego pomiędzy dwoma państwami. Podstawą do typowania osób i pojazdów do kontroli stanowiła głównie analiza ryzyka - wyjaśnia BiOSG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straż Graniczna podsumowała pięciomiesięczny okres tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto