Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne kolejki ciężarówek przed polsko-ukraińską granicą. 300 godzin muszą czekać kierowcy na odprawę w Medyce [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Kolejka tirów do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku i protest rolników w tym miejscu.
Kolejka tirów do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku i protest rolników w tym miejscu. PAP/Wojtek Jargiło
Ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych czeka w kolejkach na odprawę graniczną na polsko-ukraińskiej granicy. W Medyce czas oczekiwania na granicę wynosi aż 300 godzin, czyli ponad 12 dni. Sytuacja związana jest z protestami rolników i blokowaniem przez nich dróg dojazdowych do przejść granicznych z Ukrainą.

- W związku z trwającymi protestami rolników wydłużone są czasy oczekiwania na odprawę pojazdów ciężarowych na przejściach granicznych z Ukrainą. Protesty odbywają się poza przejściami granicznymi. Czas oczekiwania pojazdów ciężarowych w kolejce w miejscach, gdzie odbywają się protesty, nie jest zależny od służb granicznych - informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Podkarpacka IAS podaje, że czas oczekiwania samochodów ciężarowych na odprawę w Medyce wynosi 300 godzin (dane z godz. 16.25), w Korczowej 48 godzin (dane z godz. 16.09), w Krościenku 20 godzin (dane z godz. 16.57). Korkują się również przejścia w województwie lubelskim, sąsiadującym z Podkarpaciem. W Hrebennem czas oczekiwania wynosi 120 godzin (dane z godz. 16.57), w Dorohusku 236 godzin (dane z godz. 13.48).

Samochody osobowe i autobusy na wszystkich przejściach odprawiane są na bieżąco.

- W Zosinie, Dołhobyczowie, Budomierzu i Krościenku pilotażowo dopuszcza się odprawy w ruchu towarowym pojazdów, zespołów pojazdów (puste i ładowne) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony - dodaje IAS w Rzeszowie.

Ponad 2 tys. ciężarówek czeka w kolejkach do granicy w Medyce i Korczowej

W kolejkach do przejść granicznych w Korczowej i Medyce czeka ponad 2 tys. ciężarówek. Kolejka sięga z Medyka, poprzez drogę obwodową Przemyśla, dalej wzdłuż drogi krajowej aż do Ostrowa w powiecie jarosławskim. Kolejka z Korczowej sięga Duńkowic, jednak ciężarówki grupowane są również na parkingach autostradowych, przy MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych).

Nie są to jednostajne kolejki, dzięki czemu nie ma większych utrudnień w ruchu drogowym.

W Przemyślu dochodzi do spontanicznych blokad (a właściwie krótkich przeszkodzeń w ruchu), które organizują ukraińscy kierowcy. Do jednej z nich doszło m.in. na al. Żołnierzy Wyklętych, koło Sanwilu. Kierowcy stale przechodzili przez przejście dla pieszych. Na miejscu była policja.

Blokada przejścia dla pieszych na al. Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu. W czwartek, 15 lutego.
Blokada przejścia dla pieszych na al. Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu. W czwartek, 15 lutego. Facebook

Na wtorek, 20 lutego, zapowiadana jest kolejna, duża akcja protestacyjna rolników

Powodem kolejek jest protest rolników, którzy blokują drogi w niektórych miejscach. Akcja jest prowadzona z powodu przedłużenia do czerwca 2025 r. bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą. Obecna rozpoczęła się 9 lutego i ma potrwać do 10 marca. W tym czasie, w różnych miejscach w Polsce mają być organizowane blokady dróg, m.in. dojazdowych do polsko-ukraińskich przejść granicznych.

Na wtorek 20 lutego rolnicy zapowiadają kolejną, ogólnopolską akcję blokowania w wielu miejscach dróg do polsko-ukraińskich przejść granicznych. Ponadto autostrad, dróg krajowych i ekspresowych oraz dojazdów do magazynów i portów morskich. Chcą ich wesprzeć przewoźnicy.

Aktualne dane o planowanych protestach można sprawdzić na Google Maps "Ogólnopolski protest rolników"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromne kolejki ciężarówek przed polsko-ukraińską granicą. 300 godzin muszą czekać kierowcy na odprawę w Medyce [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto