MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

We wtorek kolejna akcja protestacyjna rolników w wielu miejscach Podkarpacia [MAPA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Protest w Medyce.
Protest w Medyce. PAP/Darek Delmanowicz
W minimum kilku miejscach województwa podkarpackiego ma dojść we wtorek do akcji protestacyjnych rolników. Będą to blokady dróg prowadzących do polsko-ukraińskich, ale także powolny przejazd ciągników rolniczych. Tymczasem blokadę dróg do przejść granicznych w Ukrainie zapowiadają ukraińscy przewoźnicy.

W poniedziałek rano Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie informowała, że czas oczekiwania na odprawę samochodów ciężarowych na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce wynosi 360 godzin, czyli ponad dwa tygodnie. W ciągu dnia kolejka nieco się zmniejszyła. O godz. 13.30 wynosiła 316 godzin, czyli niecałe dwa tygodnie.

Samochody ciężarowe czekające na odprawę w Medyce stoją od tej miejscowości przez Przemyśl, m.in. wzdłuż wschodniej drogi obwodowej miasta, i dalej w kierunku Jarosławia. Podobnie jak kilka tygodni temu, dzięki odpowiedniej organizacji, nie jest to jednostajna kolejka. Nie ma większych utrudnień w ruchu drogowym. Ciężarówki grupowane są również na parkingach w Miejscach Obsługi Podróżnych.

Mapa protestów.
Mapa protestów. Darek Szwed

Na odprawę w Korczowej kierowcy ciężarówek czekają 134 godziny, a do przejścia w Krościenku 10 godzin. Samochody osobowe oraz autobusy odprawiane są na bieżąco.

- Przepuszczamy tylko jedną ciężarówkę na godzinę. Oczywiście, bez problemów auta jadące z pomocą humanitarną, wojskową, żywnością o krótki terminie przydatności, niebezpiecznymi ładunkami. Przepuszczamy również samochody osobowe i autobusy - mówi Roman Kondrów, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi. Organizacji, która w Medyce blokuje drogę do przejścia granicznego z Ukrainą.

We wtorek do rolników w Medyce dołączą myśliwi. Te środowiska również rozpoczęły protest. Ich postulaty dotyczą m.in. ograniczeń w gospodarce łowieckiej i polowaniach zawartych w Zielonym Ładzie. Myśliwi utożsamiają się również z rolniczymi postulatami. Takich wspólnych blokad myśliwych i rolniczych będzie więcej w Polsce.

Dla ułatwienia codziennego funkcjonowania mieszkańcom rolnicy zamieścili w Internecie mapę protestów "Ogólnopolski Protest Rolników". Jest ona na bieżąco aktualizowana.

W poniedziałek wczesnym popołudniem zaznaczonych było ok. 10 miejsc na Podkarpaciu, w których ma dojść do rolniczych blokad lub utrudnień związanych z powolnym poruszaniem się kolumn pojazdów rolniczych.

- Jutro od godzin rannych, w wielu miejscach na drogach Podkarpacia, odbędą się planowane protesty rolników, które będą powodować utrudnienia w ruchu. Apelujemy do wszystkich o zmianę ewentualnych planów i gdy nie ma konieczności o niewyjeżdżanie na drogi, na których mają odbywać się protesty. Zachęcamy do bieżącego zapoznawania się z komunikatami i informacjami o utrudnieniach, ewentualnych objazdach i zmianach w organizacji ruchu - apeluje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Podkarpacka policja informuje o następujących miejscach wtorkowego protestu:

  • powiat ropczycko-sędziszowski: deklarowana przez protestujących trasa przejazdu będzie obejmowała trasę Sędziszów Małopolski- Ropczyce-Sędziszów Młp (droga DK94). Protestujący z ul. Węglowskiego w Sędziszowie pojadą na rondo 650-lecia w Ropczycach, następnie zawrócą do Sędziszowa, dojadą do ronda na ul. Księżomost, skąd wrócą na ul. Węglowskiego.
  • powiat kolbuszowski: w Kolbuszowej, drogą krajową 9, od ronda Lubomirskich w kierunku ronda kpt. Józefa Batorego, a następnie drogi wojewódzkiej 875 od ronda kpt. Józefa Batorego przez most im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do ronda im. Stanisława Mazana.
  • powiat jasielski: Jasło - uczestnicy mają całkowicie zablokować rondo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 28 oraz łącznika KG2 drogi wojewódzkiej nr 992.
  • powiat krośnieński: utrudnień należy się spodziewać od godz. 9, na trasie Targowiska – Dukla.
  • powiat sanocki: rolnicy będą protestować na ul. Krakowskiej w Sanoku.
  • powiat przemyski: blokada w Medyce, na drodze dojazdowej do przejścia granicznego.
  • powiat mielecki: blokada terminala przeładunkowego LHS w Durdach.
  • powiat leżajski: możliwe utrudnienia w ruchu na drodze krajowej 77, drodze wojewódzkiej 877 oraz na ulicach Leżajska.

Blokady dróg po ukraińskiej stornie, prowadzących do przejść granicznych z Polską, w poniedziałek zapowiedzieli ukraińscy przewoźnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: We wtorek kolejna akcja protestacyjna rolników w wielu miejscach Podkarpacia [MAPA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto