Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bon turystyczny i oszustwa w Jaśle? Trwa dochodzenie w sprawie działań przedsiębiorcy

Jakub Hap
Jakub Hap
fot. archiwum ZUS
Setki osób przesłuchają śledczy badający nieprawidłowości, jakich miał dopuścić się przedsiębiorca z Jasła przyjmując płatności za usługi bonem turystycznym.

Choć śledztwo w tej sprawie toczy się już od miesięcy (ruszyło w 2023 roku), organy ścigania nie chcą udzielać szczegółowych informacji na jej temat. Chodzi o dobro śledztwa - jak zaznacza Katarzyna Skrudlik-Rączka, prokurator rejonowy w Jaśle. W rozmowie z nią udało się nam jedynie dowiedzieć, że osobą, której interesy i transakcje zostały wzięte pod lupę jest przedsiębiorca działający na terenie Jasła.

- Postępowanie dotyczy nieprawidłowości przy realizacji bonu turystycznego. W marcu, ale raczej nie na początku tego miesiąca, tylko później prowadzone będą intensywniejsze czynności w tej sprawie. Nic więcej nie powiem - ucięła w środę szefowa jasielskiej prokuratury.

3798 bonów

Na wyjaśnienie sprawy i późniejsze, ewentualne dalsze kroki organów ścigania trzeba będzie poczekać. I raczej nie kilka miesięcy, bo – jak nieoficjalnie ustaliliśmy – przesłuchane mają zostać setki osób, które rozliczały się z podejrzewanym o złamanie prawa biznesmenem za pomocą bonów otrzymanych w ramach rządowego programu Polski Bon Turystyczny. Miało być ich łącznie aż… 3798.

- Postępowanie prowadzi, pod nadzorem prokuratury, Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Dotyczy ono przyjmowania płatności za realizację bonu turystycznego niezgodnie z przeznaczeniem, czyli czynu z artykułu 39 Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym („Kto przyjmuje płatność za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3” – red.) - precyzuje mł. asp. Daniel Lelko, rzecznik prasowy jasielskiej komendy.

Czym był bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny stanowił wsparcie finansowe dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię COVID-19. Jak można przeczytać na stronie gov.pl, w okresie od 8 lipca 2020 r. do 31 marca 2023 r. przyznanym bonem można było płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie całej Polski. Zgodnie z przepisami bonu nie można było wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Świadczenie w formie bonu turystycznego o wartości 500 zł przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością przyznawany był dodatkowy bon o takiej samej wartości.

- Głównym celem programu jest poprawa jakości życia, zwiększenie poziomu aktywności turystycznej społeczeństwa, zmiana preferencji spędzania czasu wolnego przez społeczeństwo - informował rząd w 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bon turystyczny i oszustwa w Jaśle? Trwa dochodzenie w sprawie działań przedsiębiorcy - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto