Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pomimo skwaru pątnicy idą do przodu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Archidiecezja Przemyska
Pomimo gorąca pątnicy z dziesięciu grup pielgrzymkowych z Archidiecezji Przemyskiej raźno, ze śpiewem i uśmiechami na twarzach, idą do Jasnej Góry.

- Na zdjęciach grupy św. Józefa, Kazimierza i Rafała w Bobrowej, grupy św. Kazimierza, Józefa, Jacka, Urszuli, Wojciecha, Jana i Andrzeja w lesie w Brzeźnicy. W Paszczynie uwieczniliśmy grupy św. Wojciecha, Jana, Andrzeja, Jacka, Urszuli, Kazimierza i Józefa, a w miejscowości Wiewiórka nasz aparat uchwycił grupy św. Marii, św. Alberta, św. Urszuli i Wojciecha - informuje oficjalny portal Archidiecezji Przemyskiej przemyska.pl.

Jasna Góra w Częstochowie od stuleci jest najsłynniejszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce. Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w klasztorze ojców paulinów przybywają co roku setki tysięcy pielgrzymów.

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę wyruszają z wielu miast Polski w okresie letnim. Pielgrzymki kończą się wejściem na Jasną Górę. Większość z nich przybywa do Częstochowy na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), część na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Pielgrzymki są organizowane również w innych okresach. Istnieją pielgrzymki rowerowe, rolkowe, biegowe, konne, a także konkretnych grup, m.in. krwiodawców, strażaków.

W 2019 roku w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę wzięło udział około 125 tysięcy osób, z czego około 87 tysięcy osób wzięło udział w pielgrzymkach docierających przed 15 sierpnia, a 37 tysięcy przed 26 sierpnia.

W województwie podkarpackim najsłynniejszym miejscem pielgrzymkowym jest Kalwaria Pacławska, w gminie Fredropol, niedaleko Przemyśla. Inne to Trzciana koło Dukli, gdzie znajduje się Pustelnia św. Jana z Dukli. Na liście miejsc będących celem chrześcijańskich peregrynacji po regionie znajdują się także liczne kościoły i sanktuaria kultywujące pamięć o objawieniach maryjnych. Najlepszym przykładem jest Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej w Dębowcu, będący równocześnie macierzystym domem Saletynów w Polsce.

- Osobny szlak, którym podążają turyści-pielgrzymi wytyczają relikwie świętych złożone w wielu podkarpackich świątyniach. Katedra rzeszowska jest na przykład jednym z miejsc chroniących relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II; w Strachocinie k. Sanoka natomiast znajdują się relikwie, zamordowanego przez Kozaków w 1657 r. a pochodzącego z tej wsi, św. Andrzeja Boboli; Terliczka k. Rzeszowa posiada znowu relikwie znanego z czynienia cudów Ojca Pio; we wspomnianej Dukli znajdują się relikwie św. Jana z Dukli - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pomimo skwaru pątnicy idą do przodu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto