Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jarosławskim "Ekonomiku" będzie przedmiot "obsługa celna". Jak będzie wyglądała nauka?

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Justyna Nalepa-Harpula
Justyna Nalepa-Harpula fot. archiwum własne
Dzięki umowie podpisanej przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie w "Ekonomiku", zostanie wprowadzony zostanie nowy przedmiot "obsługa celna". Dyrektorka ZSEiO Justyna Nalepa-Harplua mówi nam, jak będzie wyglądała nauka tego przedmiotu oraz skąd wziął się pomysł na nawiązanie tej współpracy.

Na czym dokładnie polega porozumienie podpisane przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu i Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie?

Umożliwia nam ono wprowadzenie przedmiotu pod nazwą obsługa celna. Jest to przedmiot innowacyjny. Obejmuje zagadnienia z zakresu prawa podatkowego i prawa celnego. Na tym przedmiocie uczniowie będą się uczyć o strukturze, funkcjach i obowiązkach tej administracji. Będą mieli zajęcia teoretyczne, ale też zajęcia w terenie w organach Krajowej Administracji Skarbowej. To jest przedmiot, który będzie realizowany w dwóch klasach technikum i będą to klasy technik logistyk i technik eksploatacji portów i terminali. Ten przedmiot jest realizowany po godzinie w tygodniu przez dwa lata. Innowacja pedagogiczna to takie rozwiązanie, które jest nowatorskie. Zakłada wprowadzenie do nauki tego, czego nie ma w ramowym planie nauczania. Nasi nauczyciele nie będą uczyć tego przedmiotu. Będą to robić pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Dlaczego szkoła zdecydowała się na tę współpracę? Jak do tego doszło?

Bardzo prężnie rozwija się u nas nabór do klas z branży spedycyjno-logistycznych, a więc technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik spedytor. W ramowym planie nauczania przewidziane są dwie godziny dyrektorskie, które można przeznaczyć na przedmiot zgodny z profilem kształcenia. Zastanawialiśmy się, w którą stronę pójść. Udało nam się nawiązać współpracę z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Wpisuje się ona w 100 procentach w tematykę kształcenia w tych klasach. Uczniowie poznają zagadnienia związane z transportem, logistyką, obsługą podróżnych, magazynowaniem, podatkami, przekraczaniem granic, transportem czy tranzytem. A to wszystko zawiera się właśnie w zagadnieniach, którymi zajmuje KAS.

Jakie możliwości da to uczniom?

Młodzież, która kończy technikum w tych zawodach, może kontynuować naukę na studiach w takich kierunkach albo spróbować pracy w różnych instytucjach czy komórkach. Uczniowie mogą już na wczesnym etapie zaznajomić się z taką tematyką. IAS w Rzeszowie bardzo liczy na absolwentów takich klas. W przyszłości będą oni mogli zasilić kadrę na przejściach granicznych, czy w też w wielu innych podmiotach tej administracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto