MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niebywały sukces polskich uczniów. Ósmoklasiści znaleźli się na podium w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Obywatelskich

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Polscy uczniowie zajęli trzecie miejsce w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Obywatelskich
Polscy uczniowie zajęli trzecie miejsce w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Obywatelskich freepik
Polscy ósmoklasiści uzyskali jeden z najwyższych wyników w zakresie wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich spośród 20 krajów biorących udział w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022. Lepsze wyniki od nich uzyskali tylko uczniowie z Tajwanu i Szwecji.

Spis treści

Polscy ósmoklasiści jednymi z najlepszych. Znaleźli się na podium

Głównym celem badania ICCS jest sprawdzenie w jakim stopniu młodzi ludzie są przygotowani do pełnienia roli obywatela w społeczeństwie demokratycznym. Badanie dostarcza informacji o wiedzy i zrozumieniu kwestii obywatelskich przez uczniów, postawach i opiniach młodych ludzi na temat ważnych kwestii społecznych, a także ich zaangażowaniu obywatelskim.

Średni wynik polskich uczniów klas VIII szkół podstawowych w zakresie wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich to 554 pkt. Wyższe wyniki mieli jedynie uczniowie z Tajwanu (583 pkt) i Szwecji (565 pkt). Polscy uczniowie wraz z uczniami z Estonii (545 pkt) znaleźli się na trzecim miejscu (według badaczy różnica wyniku Polski i Estonii jest nieistotna statystycznie).

Międzynarodowe Badanie Kompetencji Obywatelskich. Tak wypadli polscy uczniowie

Jak wskazała kierownik badania ICCS 2022 w Polsce Olga Wasilewska wyniki polskich uczniów w porównaniu z innymi krajami są stosunkowo mało zróżnicowane. W badaniu wyróżniono cztery poziomy umiejętności uczniów – od najwyższego A do najniższego D. W Polsce prawie połowa uczniów - 48 proc. osiągnęła najwyższy poziom A, a 32 proc. poziom B. Poziom najniższy D miało tylko 5 proc. uczniów.

Mówiąc o wynikach badania wskazała, że Polscy uczniowie bardzo dobrze sobie radzą z zadaniami wymagającymi odtwarzania informacji na temat systemu demokratycznego, dobrze poruszają się w obszarach dotyczących instytucji, systemów i wartości obywatelskich.

– Nieco więcej trudności sprawiają im zadania nawiązujące do aktualnych problemów i zagrożeń współczesnego świata, związane np. ze zrównoważonym rozwojem czy tzw. fake newsami, weryfikacją informacji – powiedziała.

Jeśli chodzi o opinie i postawy młodych ludzi względem ważnych kwestii społecznych oraz o zaangażowanie obywatelskie badanie pokazało m.in., że polscy uczniowie silnie identyfikują się z Europą i Unią Europejską, jednocześnie są dumni z tego, że mieszkają w Polsce i uważają się za patriotów.

Pokazało także, że charakteryzują się niskim poziomem zaufania do innych ludzi i do instytucji oraz krytycznie oceniają funkcjonowanie systemu politycznego.

Ważne badanie dotyczące wiedzy obywatelskiej uczniów

ICCS (International Civic and Citizenship Education Study) jest największym międzynarodowym badaniem porównawczym dotyczącym edukacji obywatelskiej. W ICCS 2022 wzięły udział 22 kraje oraz dwa dodatkowe regiony (wyniki dwóch krajów nie zostały uwzględnione w raporcie końcowym z badania). Badanie w Polsce przygotował i przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W badaniu uczestniczą uczniowie w ósmym roku edukacji szkolnej, zazwyczaj 14-letni. W Polsce są to uczniowie VIII klas szkół podstawowych. W badaniu biorą udział także nauczyciele uczący w klasach ósmych i dyrektorzy szkół.

Badanie ICCS 2022 przeprowadzono w marcu i kwietniu 2022 r. W Polsce uczestniczyło w nim 170 szkół podstawowych: 4434 uczniów, 2259 nauczycieli oraz 170 dyrektorów.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebywały sukces polskich uczniów. Ósmoklasiści znaleźli się na podium w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Obywatelskich - Strefa Edukacji

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto