Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości. Obchody w Jarosławiu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Mieszkańcy uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Mieszkańcy uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Klaudia Oronowicz
Na świeżo wyremontowanej płycie jarosławskiego Rynku, mieszkańcy uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchody miały wyjątkowo uroczystą formę. Towarzyszyły im poczty sztandarowe, pododdziały Wojska Polskiego oraz Orkiestra Garnizonu Rzeszów. Finałem tej pięknej uroczystości był multimedialny pokaz fontanny.

- O wolność trzeba dbać, bo gdy się ją straci, to wówczas kolejne pokolenia będą ponownie musiały o nią walczyć, kolejne pokolenia będą umierać w imię niepodległości. Wolność nie została nam dana, ona została wywalczona przez naszych przodków. Została nam współczesnym ofiarowana jako zbiorowy obowiązek. Jest tym, co ma nas łączyć, a nie dzielić - wygłosił wczoraj burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

Jarosławianie się łączą i wspólnie świętują niepodległość

Wczorajszego wieczoru na jarosławskim Rynku, odbyła się przepiękna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W mieście tym patriotów nie brakuje, a więc zgromadził się tłum mieszkańców. Swoją obecnością zaszczycili również parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwo.

Święto niepodległości wcześniej uczcili także motocykliści, którzy przejechali ulicami miasta z flagami, następnie na Rynku jarosławianie odśpiewali Hymn Państwowy.

Po południu odbyły się uroczystości zorganizowane przez burmistrza miasta Waldemara Palucha, przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Jarosławskim Ośrodek Kultury i Sztuki. Na Placu Mickiewicza złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą 20. rocznicę wyjścia z ziemi jarosławskiej Kompanii Legionowej oraz na ul. Opolskiej pod pomnikiem przyjaźni polsko-węgierskiej. W Kolegiacie pw. Bożego Ciała odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz koncert Reprezentacyjnego Mieszanego „Jarosław”.

Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia były uroczystości na Rynku. Tam mogliśmy zasłuchać się w melodii Hymnu Narodowego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej imienia generała brygady Wacława Wieczorkiewicza wystawił Kompanię honorową, mogliśmy podziwiać także pododdział towarzyszący Wojsk Obrony Terytorialnej.

Porucznik Maciej Kołodziej odczytał Apel Pamięci, następnie oddano salwę honorową, a na trąbce odegrano hasło Wojska Polskiego. Złożone zostały także kwiaty pod tablicą na ratuszu upamiętniającą twórców II Rzeczpospolitej.
Podczas wczorajszego spotkania głos zabrali m.in. burmistrz miasta Waldemar Paluch, Anna Schmidt - wiceminister rodziny i polityki społecznej, poseł na Sejm Tadeusz Chrzan, Anna Huk – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Stanisław Kłopot – starosta jarosławski.

- Po dziesięcioleciach walki o niepodległość, tożsamość i język, u schyłku Wielkiej Wojny, nasza Ojczyzna dostała szansę na swój renesans. Dziś jesteśmy wdzięczni tym, którzy poświęcili wtedy życie i zdrowie dla niepodległości Polski - mówił do zgromadzonych starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Anna Schmidt - wiceminister rodziny i polityki społecznej, w swoim przemówieniu nawiązała do aktualnej sytuacji na granicy Polski z Białorusią, poseł na Sejm Tadeusz Chrzan po krótce przypomniał historię Polski oraz zaznaczył jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli o niepodległość, co spuentowała wypowiedź Anny Huk – członkini Zarządu Województwa Podkarpackiego:

Nie możemy budować Ojczyzny w wymiarze patriotycznym, jeżeli będziemy zapominać o historii.

W imieniu Mieczysława Golby - Senatora Rzeczypospolitej Polskiej list odczytał Pan Malinowski:

- Nasz naród nigdy nie pogodził się z sytuacją zaborów. Manifestujmy swój patriotyzm i nie wstydźmy się uczuć do Polski. Dzięki temu będziemy silnym państwem. Kierujcie się hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna - apelował senator Mieczysław Golba w liście do zgromadzonych.

W uroczystościach brali udział także: Marcin Zaborniak – dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Dejniak – prorektor do spraw dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu, pułkownik Wojciech Drapała - dowódca Garnizonu „Jarosław”, dowódca 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu ppłk Marcin Piętnik, zastępcy burmistrza - Wiesław Pirożek i Dariusz Tracz oraz Szczepan Ląka - przewodniczący Rady Miasta Jarosławia wraz z radnymi miasta, Marian Fedor - przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego wraz z radnymi powiatu, burmistrzowie i wójtowie ościennych gmin, przedstawiciele służb mundurowych oraz przedstawiciele duchowieństwa na czele z archiprezbiterem jarosławskim, ks. prałatem Andrzejem Surowcem oraz proboszcz Parafii Greckokatolickiej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego – ks. Paweł Szady oraz mieszkańcy Jarosławia i okolic.

Po uroczystościach odbył się multimedialny pokaz fontanny przed ratuszem.

Mieszkańcy uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości. Obchody w Jarosławiu [WIDEO, ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto