MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu i Jarosławiu drugie tury w wyborach na prezydenta i burmistrza

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Przemyślu i Jarosławiu odbędą się drugie tury wyborów na prezydenta i burmistrza.
W Przemyślu i Jarosławiu odbędą się drugie tury wyborów na prezydenta i burmistrza. Polska Press
W Przemyślu w drugiej turze o prezydenturę powalczą dotychczasowy prezydent Wojciech Bakun (kandydat KWW Wojciecha Bakun Wspólnie dla Przemyśla) oraz Tomasz Dziumak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu (kandydat KW Koalicja Obywatelska). Druga tura odbędzie się również w Jarosławiu, gdzie o fotel burmistrza powalczą Waldemar Paluch (KWW Waldemara Palucha) i KWW Marcina Nazerewicza "My Mieszkańcy".

Ok. 600 - 700 głosów zabrakło obecnemu prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi do wygrania w pierwszej turze wyborów w walce o fotel gospodarza miasta. Zdobył 9 791 głosów, czyi 46,23 proc. wszystkich ważnych.

- Najmocniej na świecie dziękuję wszystkim Państwu za głosy! Będę prosił o wsparcie za dwa tygodnie w drugiej turze, ale o tym wieczorem (poniedziałek wieczór w Internecie - wyj. red) - krótko skomentował Wojciech Bakun.

Czy obecny włodarz Przemyśla może być zadowolony z wyników wyborów? Na pewno tak. Z naturalnych powodów, jako obecny prezydent miasta był krytykowany przez prawie wszystkich pozostałych kandydatów do prezydenckiego fotela: Tomasza Dziumaka, Macieja Kamińskiego, Arkadiusza Południaka i Joannę Tomczyk. Na taryfę ulgową mógł liczyć jedynie od Roberta Bala, przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu, kończącej się kadencji.

Taki wynik wyborczy wskazuje, że ok. połowy mieszkańcy akceptuje 5,5 lat rządów obecnego prezydenta. Choć na pewno oczekiwania co do tej prezydentury były dużo większe, to jednak była to najbardziej nietypowa kadencja w ostatnich 30 latach. Najpierw z powodu pandemii koronawirusa, a później ze względu na trwającą do dzisiaj wojnę w Ukrainie.

Druga tura w przemyślu: W. Bakun kontra T. Dziumak

W drugiej turze W. Bakun zmierzy się z Tomaszem Dziumakiem, kandydatem KW Koalicja Obywatelska, który zdobył 4 187 głosów, czyli 19,77 proc. ważnych. W jego przypadku można mówić o dużym sukcesie. Jest osobą nową w "miejskiej polityce", choć jako dyr. I LO (dużej szkoły) jest znany w Przemyślu. Jego spokojny charakter i merytoryczne wypowiedzi wyraźnie odróżniały go od "gorących głów" części męskiego grona kontrkandydatów.

Wyniki pozostałych kandydatów. Maciej Kamiński (KWW Macieja Kamińskiego) 3082 głosów (14,55 proc.), Robert Bal (KWW Robert Bal Przemyśl to My) 2496 głosy (11,78 proc.), Arkadiusz Południak (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni Polskie Stronnictwo Ludowe) 594 głosów (2,80 proc.) oraz Joanna Tomczyk (KKW Nasz Przemyśl) 1031 głosów (4,87 proc.).

W drugiej turze wszystko zależeć będzie od tego, jak na obu kandydatów zagłosuje elektorat pozostałych.

Skład nowej Rady Miejskiej w Przemyślu. Nie będzie łatwo o stabilną większość

Komitety, z których startowali W. Bakun i T. Dziumak, zgarnęła największą liczbę radnych. KWW Wojciecha Bakuna WdP będzie miał ośmioro radnych (Marcin Kowalski, Bartłomiej Barszczak, Greta Ostrowska, Dariusz Tkacz, Wojciech Bakun, Anna Sienkiewicz, Przemysław Bukowski, Marcin Maciołek), KW Koalicji Obywatelskie siedmioro radnych (Jerzy Krużel, Tomasz Dziumak, Ryszard Kulej, Ewa Sawicka, Liliana Kalinowska, Anna Grad-Mizgała, Paweł Rząsa).

KWW Macieja Kamińskiego wprowadziło pięcioro radnych (Maciej Kamiński, Jolanta Sawicka, Krzysztof Majcher, Rafał Kijanka, Piotr Krzeszowski), KWW Roberta Bala PtM dwóch (Bartłomiej Barczak, Robert Bal), KWW Nasz Przemyśl jednego, Janusza Zapotockiego.

Taki rozkład głosów w radzie sprawia, że niezależnie od tego, który kandydat wygra w drugiej turze, to trudno mu będzie uzyskać stabilne zaplecze w Radzie Miejskiej w Przemyślu. Oczywiście, nie jest to ostateczny skład, bo albo W. Bakun albo T. Dziumak zrezygnują z mandatu radnego po wyborze na prezydenta miasta. Ponadto w gronie nowych radnych znaleźli się pracownicy bądź to Urzędu Miejskiego w Przemyślu bądź podległych jednostek, którzy również będą musieli podjąć decyzję o przyjęciu mandatu lub pozostaniu w dotychczasowym miejscu pracy.

W Jarosławiu w drugiej turze zmierzą się obecny burmistrz Waldemar Paluch (KWW Waldemara Palucha), który zdobył 5 311 głosów (38,72 proc.) oraz Marcin Nazarewicz (KWW Marcina Nazarewicza "My Mieszkańcy", który uzyskał 4 687 głosów (34,17 proc.)

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu i Jarosławiu drugie tury w wyborach na prezydenta i burmistrza - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto